Kard. Bertone podkreślił, że Caritas musi mieć silną tożsamość katolicką

2011-05-23 00:00:00
Kard. Bertone podkreślił, że Caritas musi mieć silną tożsamość katolicką


Podczas trwającego w Rzymie Zgromadzenia Walnego organizacji wchodzących w skład Caritas, kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, powiedział m.in., że kościelna jednostka charytatywna, jaką jest Caritas i podległe jej podmioty „muszą zachować katolicką tożsamość”.

Nie tak dawno temu, po nagłośnieniu skandali dot. współpracy niektórych oddziałów Caritas z międzynarodowymi organizacjami, promującymi tzw. prawa seksualne i reprodukcyjne (sterylizacja, aborcja, antykoncepcja), władze watykańskie nie zezwoliły na kandydowanie na szefa organizacji Kanadyjce Lesley-Anne Knight. Kilka dni temu zabroniły wygłosić przemówienie dominikaninowi, o. Timothy Radcliffowi, który zganił Watykan za zakaz przyjmowania do seminariów homoseksualistów.

Działalność charytatywna Kościoła musi być prowadzona na podobieństwo Chrystusa. Nie może być ograniczona jedynie do udzielna pomocy materialnej ludziom ubogim - niezależnie do tego, jak bardzo tego typu pomoc jest potrzebna – zauważył hierarcha. Kardynał Bertone w homilii wygłoszonej na otwarcie Walnego Zgromadzenia Caritas stwierdził, że  „pomoc humanitarna – która zwykle abstrahując od chrześcijańskiej tożsamości – stara sie być neutralna i chce wszystkich zadowolić, jest ryzykowna, nawet w przypadkach, gdy uzyskuje natychmiastowe cele. Nie oferuje ona mężczyznom i kobietom najlepszych świadczeń, zgodnie z pełnym poszanowaniem ich godności”.

Watykański hierarcha wyjaśnił, że nie chodzi jedynie o świadczenie jakiejś tam pomocy materialnej przez organizacje kościelne, ale chodzi o pomoc, która pozwoli ludziom zmienić mentalność i zachowanie, podobnie jak czynił to Chrystus. Dodał on, że ludzi nie można przyzwyczajać do materializmu, lecz uczyć, jak należy samemu sobie radzić.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu, kardynał Oscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, dotychczasowy prezes Caritas, wyraził uznanie dla działań sekretarz generalnej, Lesley-Anne Knight, której stolica Apostolska nie pozwoliła ubiegać się o reelekcję, tłumacząc odmowę „potrzebą wzmocnienia katolickiej tożsamości organizacji”.

Watykan nie zezwolił także na wygłoszenie głównego przemówienia podczas Walnego Zgromadzenia dominikaninowi, o. Timothy Radcliffowi, który popiera homoseksualizm.

Około 300 delegatów na Walnym Zgromadzeniu Caritas, które potrwa do 27 maja, ma przyjąć nowy statut i regulamin organizacji.

Źródło: CWN, LIfeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Módlmy sie aby z Bożą pomocą wszystkie instytucje katolickie były całkowicie wierne doktrynie Kościoła!

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.