Kard. Burke: religia oczyszcza politykę
2011-08-04 00:00:00

Kardynał Raymond Burke, przewodniczący sądu najwyższego w Watykanie stwierdził ostatnio, że „bez obecności religii w społeczeństwie, przywódcy polityczni naruszaliby podstawowe prawa obywatelskie”. Jego zdaniem, współczesne błędne pojęcie prawa moralnego prowadzi ludzi na manowce. Dlatego zarówno katoliccy duchowni, jak i świeccy wyznawcy Chrystusa winni głośno świadczyć o nauce Kościoła, by zmuszać polityków do myślenia i powstrzymywać ich przed tyranią.
– Wszystkie państwa powinny zapewnić obywatelom prawo do swobodnego wyznawania religii w imię dobra wspólnego – mówił ostatnio kardynał Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej do delegatów Rycerzy Kolumba zebranych na konwencji w Kolorado.
– Jeśli w sferze politycznej rozum nie jest oczyszczany przez wiarę, osoby potężne i wpływowe w danym czasie dopuszczają się tyranii, która narusza podstawowe prawa tych, którym służyć powinni przywódcy polityczni – przekonywał hierarcha.
Kapłan zauważył analogie pomiędzy pierwszymi uczniami a współczesnymi wyznawcami Chrystusa. Mówił o tym, że współczesne społeczeństwo zapomina o Bogu i o Jego Prawie wpisanym w serce każdego człowieka, i zachowuje się tak, jakby o Nim w ogóle nie słyszało, podobnie jak poganie w czasach apostołów.
Kardynał stwierdził, że "błędne rozumienie " prawa moralnego i sumienia we współczesnym społeczeństwie doprowadziło "do równie błędnego wyłączenia z życia publicznego dyskusji na temat prawa moralnego i sumienia”.
– W wielu tak zwanych państwach rozwiniętych jesteśmy świadkami coraz większej skłonności do odmowy obywatelom najbardziej podstawowego prawa, prawa do przestrzegania nakazów sumienia, ukształtowanego przez prawo rozumu i naukę Kościoła – przekonywał watykański hierarcha.
Kardynał Burke ponownie dotknął kwestii przywódców politycznych, którzy uważają się za katolików, ale wciąż głosują za regulacjami sprzecznymi z prawem moralnym. – Chociaż politycy twierdzą, że osobiście wierzą w prawo moralne, przekonują, że ze względu na urząd polityczny, który pełnią muszą postępować zgodnie z innym prawem, podejmując decyzje w interesie tych, których reprezentują – stwierdził hierarcha.
Prawo moralne – przypomniał kardynał – nie jest „praktyką konfesyjną”, ale raczej "odpowiedzią na to, co jest wpisane w głębię każdego ludzkiego serca".
– Wiara religijna wyraźnie artykułuje naturalne prawo moralne, które pozwala ludziom wierzącym łatwiej rozpoznać ich ludzką naturę i porządek rzeczy, dzięki czemu mogą dostosować swoje życie do prawd, które uznają – wyjaśnił, dodając: – Z tego powodu wiara i praktyki religijne są ważne w życiu każdego narodu, w szczególności zaś ważne jest prawo do tworzenia świadomości obywateli.
Wiara religijna – zauważył hierarcha – służy również do ewangelizacji i daje nadzieję ludziom, którzy dziś są "zagubieni w nierzeczywistym i destrukcyjnym świecie relatywizmu moralnego, a więc w świecie licznych pokus i rozpaczy".
Kardynał Burke powiedział, że katolicy dzisiaj są szczególnie zobowiązani do "walki z tymi, którzy fałszywie wykluczają wiarę z życia publicznego i tymi, którzy twierdzą, że w życiu obywatelskim musimy pozostawić wiarę niejako na uboczu, nawet wtedy, gdy naruszamy nasze własne sumienie”.
Hierarcha zapewnił, że dawanie świadectwa o wierze zmusza polityków do myślenia i powstrzymuje ich przed tyranią. Dlatego wezwał do odważnego świadczenia o prawdzie głoszonej przez Chrystusa, nawet w obliczu obojętności i wrogości.
Źródło: CNA, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.