Kard. Canizares: po Soborze zmieniono formy, ale nie odnowiono ducha liturgii

2009-05-08 00:00:00
Kard. Canizares: po Soborze zmieniono formy, ale nie odnowiono ducha liturgii

Pierwsza część konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II wciąż jeszcze nie dotarła do serc wierzących – uważa prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonio Cañizares Llovera. Zdaniem hierarchy po Soborze zmieniono formy, ale nie odnowiono ducha liturgii.

Czasami jedynym motywem reform była po prostu obsesja zmian. Wielu rozumiało ją jako jakąś desakralizację Mszy, zerwanie z przeszłością, którą odtąd postrzegano negatywnie, jako coś przestarzałego. Jakże wielu księży nazywano zacofanymi czy antysoborowymi tylko dlatego, że pobożnie czy uroczyście sprawowali Eucharystię - pisze kard. Cañizares w przedmowie do książki ks. Nicoli Buxa „Reforma Benedykta XVI”.

Hiszpański purpurat, który od niedawna stoi na czele watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za liturgię, obszernie wyjaśnia znaczenie motu proprio „Summorum Pontificum”, dotyczącego tzw. Mszy trydenckiej. Jego celem nie było jedynie uczynienie zadość postulatom uczniów abp. Marcela Lefebvre’a, ale otwarcie przed wszystkimi wiernymi bogactwa liturgii Kościoła. Stąd zachęta kard. Cañizaresa, aby również kapłani i wierni, którzy nie są przywiązani do nadzwyczajnej formy obrządku łacińskiego, sprawowali niekiedy liturgię według Mszału przedsoborowego.

Prefekt watykańskiej dykasterii apeluje również, aby teoretyczne i praktyczne poznanie różnych rytów Kościoła stało się integralnym elementem formacji seminaryjnej. W ten sposób będzie można wychować nowe pokolenie kapłanów, wolnych od dialektycznych uprzedzeń.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.