Kard. Canizares: zasada ”caritas in veritate” ma decydować o odmowie udzielenia Komunii św.
2009-07-24 00:00:00
Kardynał Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wywiadzie udzielonym portalowi LifeSiteNews.com przypomniał, że przewodnikiem dla biskupów rozważających odmowę udzielenia Komunii św. proaborcyjnym politykom w ich diecezjach powinna być zasada „caritas in veritate”.
Hierarcha wyjaśnił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego osoby, które domagają się udzielenia Komunii św. mimo, że pozostają w stanie grzechu ciężkiego znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie duchowym. Zaznaczył on, że odmowa udzielenia im Komunii św. oznacza tak naprawdę duchowe wybawienie dla nich.
– Sądzę, że najmocniejsze słowa można znaleźć na ten temat u św. Pawła, który przestrzegał, że ten, który przystępuje do Eucharystii i nie jest do niej odpowiednio przygotowany „wyrok sobie spożywa i pije”. Są to najmocniejsze słowa, jakich możemy użyć – stwierdził hierarcha, zaznaczając, że jest to szczera prawda.
Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że obowiązkiem biskupów i księży jest poinstruowanie katolickich polityków, którzy odmawiają zaakceptowania katolickiego nauczania nt. życia, by pomóc im zrozumieć doniosłość tego co czynią. – Kiedy aprobują oni prawo przeciw życiu, opowiadają się za aborcją czy eutanazją, księża i biskupi powinni o tym mówić – zaznaczył hierarcha. Przypomniał także, iż należy się w tym wypadku kierować zasadą, która jest tytułem najnowszej encykliki papieża Benedykta XVI – „Caritas in Veritate”.
– Zasada „caritas in veritate” („miłość w prawdzie”) powinna być zasadą stosowaną w pierwszej kolejności przez polityków, kiedy przystępują do Komunii św., a następnie przez biskupów, którzy decydują o tym, czy udzielić takiej osobie Komunii św., czy też jej odmówić – podkreślił kard. Canizares.
Kardynał, zapytany o to, czy Watykan przygotowuje jakiś dokument w sprawie problemu proaborcyjnych polityków niegodnie przystępujących do Komunii św. odpowiedział, że nie wie nic na ten temat i przypomniał tradycyjne nauczanie Kościoła w tej kwestii. Przypomniał, że zaangażowanie w jakikolwiek sposób w kwestię aborcji jest jednym z najcięższych przewinień, za które grozi ekskomunika.
Według hierarchy, w przypadku „publicznych grzeszników”, jak się wyraził o proaborcyjnych politykach, tak naprawdę nie wiemy co się dzieje w ich sumieniu. Jednak naszym obowiązkiem jest uświadomienie im, czego się dopuszczają i umożliwienie im postępowania zgodnego z prawym sumieniem.
Hierarcha przypomniał również postępowanie i nauczanie amerykańskiego arcybiskupa Raymonda Burk’a z archidiecezji w Saint Louis, który oficjalnie zaznaczył, że w jego diecezji senator John Kerry nie może otrzymać Komunii św. Powiedział również, że politycy, którzy są w stanie grzechu ciężkiego absolutnie nie mogą otrzymać Komunii św. ze względu na dobro ich dusz.
Kard. Canizares zalecił biskupom korzystanie z dwóch dokumentów, jako przewodników w celu podjęcia właściwej decyzji w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia Komunii św. kontrowersyjnym politykom. Chodzi o encyklikę Jana Pawła II „Evangelium Vitae” i dokument opracowany przez Kongregację Wiary w 2004 r., który zaleca odmowę udzielenia Komunii św. podczas Mszy św. proaborcyjnym politykom.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.