Kard. Dziwisz: nigdy nie możemy się zgodzić na in vitro
2009-09-14 00:00:00
– Jeżeli chcemy szanować prawo naturalne, które jest prawem Stwórcy, nigdy nie możemy się zgodzić na powoływanie do życia istot ludzkich tak zwaną metodą in vitro – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XVII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która odbyła się 13 września w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Metropolita krakowski podkreślił, że w wypadku głosowania w parlamencie w tej materii nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna, bo „żadna partia nie jest ponad prawem naturalnym” i „nie może łamać sumień swoich członków”.
Kard. Stanisław Dziwisz mówił, że nie wolno przyzwalać na manipulowanie ludzkim zarodkiem, na zamrażanie i eliminowanie tak zwanych „zbędnych” zarodków, bo „przecież tu chodzi o człowieka, o jego niezbywalną godność”.
Podkreślił, ze w polskim parlamencie bezwzględna większość posłów to ludzie wierzący, chrześcijanie. – Nie powinni ustanawiać praw niezgodnych z prawem naturalnym, bezwzględnie obowiązującym wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących, i nie podlegającym żadnym głosowaniom. Dlatego nie można wszczynać procedury legislacyjnej niezgodnej z sumieniem – powiedział hierarcha.
Kardynał przypomniał, że nie można tworzyć moralnie dobrego prawa odwołując się bez zastrzeżeń do zasady mniejszego zła, która może być słuszna tylko „w ściśle określonych warunkach”.
– Wszyscy zdrowo myślący, a szczególnie ludzie wierzący powinni stanowić prawo bezwzględnie chroniące każde życie, zwłaszcza życie całkowicie bezbronne – zaznaczył metropolita krakowski. Dodał, że w wypadku głosowania w parlamencie w tej materii nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna, bo „żadna partia nie jest ponad prawem naturalnym, czyli Bożym”, i nie może łamać sumień swoich członków.
Kard. Dziwisz zaapelował do pątników o modlitwę w związku z trwającymi w polskim parlamencie pracami nad projektami ustaw o „zasadniczym znaczeniu dla życia, dla rodziny”
W homilii podczas Mszy św. odprawionej przy ołtarzu polowym w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz podkreślił także, że potrzebna jest „mądra i dalekowzroczna” polityka prorodzinna, by „spieszyć z solidarną pomocą każdej rodzinie, a tym bardziej rodzinom wielodzietnym i ubogim”. – W tym zakresie powinna się sprawdzać nasza rzeczywista solidarność, która nie poprzestaje na słowach i deklaracjach – mówił metropolita krakowski.
Hierarcha przypomniał, że przyszłość narodu zależy od zdrowych i stabilnych rodzin, dlatego nie wolno zaniedbać pomocy młodym ludziom w odpowiedzialnym przygotowaniu do małżeństwa i rodzicielstwa. – To przygotowanie zaczyna się właśnie w normalnych rodzinach, w których kształtują się postawy miłości, ofiarności, przebaczania, umiejętności i gotowości do rozwiązywania konfliktów - zaznaczył.
Kard. Dziwisz podkreślił, że nie wolno także być obojętnym wobec rozwodów, gdyż „trwałość małżeństwa wpisana jest w jego istotę, bo jest ono najgłębszą ludzką wspólnotą miłości, a dla uczniów Chrystusa jest ono sakramentem, czyli związkiem uświęconym Jego obecnością i miłością”.
XVII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się 13 września pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy osób.
Rodziny Archidiecezji Krakowskiej pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej od roku 1993. Wcześniej do Kalwarii przybywały pielgrzymki mężczyzn i młodzieży męskiej oraz kobiet i dziewcząt. Ich inicjatorem - jeszcze w latach sześćdziesiątych - był abp Karol Wojtyła.
W okresie naznaczonym programową ateizacją społeczeństwa szczególne znaczenie miały wygłaszane w Kalwarii Zebrzydowskiej kazania wskazujące na podstawowe zagrożenia rodziny. Dziś coroczne pielgrzymki do sanktuarium kalwaryjskiego są okazja do podejmowania refleksji nad problemami, przed którymi staje współczesna rodzina.
Do Kalwarii pielgrzymują matki i ojcowie, dzieci i wnuki, małżonkowie i osoby samotne. Pielgrzymka rodzin tradycyjnie poprzedzona jest w archidiecezji krakowskiej tygodniem modlitw o ich świętość.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.