Kard. Dziwisz: nigdy nie możemy się zgodzić na in vitro

2009-09-14 00:00:00

Jeżeli chcemy szanować prawo naturalne, które jest prawem Stwórcy, nigdy nie możemy się zgodzić na powoływanie do życia istot ludzkich tak zwaną metodą in vitro – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XVII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która odbyła się 13 września w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Metropolita krakowski podkreślił, że w wypadku głosowania w parlamencie w tej materii nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna, bo „żadna partia nie jest ponad prawem naturalnym” i „nie może łamać sumień swoich członków”.

Kard. Stanisław Dziwisz mówił, że nie wolno przyzwalać na manipulowanie ludzkim zarodkiem, na zamrażanie i eliminowanie tak zwanych „zbędnych” zarodków, bo „przecież tu chodzi o człowieka, o jego niezbywalną godność”.

Podkreślił, ze w polskim parlamencie bezwzględna większość posłów to ludzie wierzący, chrześcijanie. – Nie powinni ustanawiać praw niezgodnych z prawem naturalnym, bezwzględnie obowiązującym wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących, i nie podlegającym żadnym głosowaniom. Dlatego nie można wszczynać procedury legislacyjnej niezgodnej z sumieniem – powiedział hierarcha.

Kardynał przypomniał, że nie można tworzyć moralnie dobrego prawa odwołując się bez zastrzeżeń do zasady mniejszego zła, która może być słuszna tylko „w ściśle określonych warunkach”.

Wszyscy zdrowo myślący, a szczególnie ludzie wierzący powinni stanowić prawo bezwzględnie chroniące każde życie, zwłaszcza życie całkowicie bezbronne – zaznaczył metropolita krakowski. Dodał, że w wypadku głosowania w parlamencie w tej materii nie powinna obowiązywać dyscyplina partyjna, bo „żadna partia nie jest ponad prawem naturalnym, czyli Bożym”, i nie może łamać sumień swoich członków.

Kard. Dziwisz zaapelował do pątników o modlitwę w związku z trwającymi w polskim parlamencie pracami nad projektami ustaw o „zasadniczym znaczeniu dla życia, dla rodziny”

W homilii podczas Mszy św. odprawionej przy ołtarzu polowym w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz podkreślił także, że potrzebna jest „mądra i dalekowzroczna” polityka prorodzinna, by „spieszyć z solidarną pomocą każdej rodzinie, a tym bardziej rodzinom wielodzietnym i ubogim”. – W tym zakresie powinna się sprawdzać nasza rzeczywista solidarność, która nie poprzestaje na słowach i deklaracjach – mówił metropolita krakowski.

Hierarcha przypomniał, że przyszłość narodu zależy od zdrowych i stabilnych rodzin, dlatego nie wolno zaniedbać pomocy młodym ludziom w odpowiedzialnym przygotowaniu do małżeństwa i rodzicielstwa. – To przygotowanie zaczyna się właśnie w normalnych rodzinach, w których kształtują się postawy miłości, ofiarności, przebaczania, umiejętności i gotowości do rozwiązywania konfliktów - zaznaczył.

Kard. Dziwisz podkreślił, że nie wolno także być obojętnym wobec rozwodów, gdyż „trwałość małżeństwa wpisana jest w jego istotę, bo jest ono najgłębszą ludzką wspólnotą miłości, a dla uczniów Chrystusa jest ono sakramentem, czyli związkiem uświęconym Jego obecnością i miłością”.

XVII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się 13 września pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Rodziny Archidiecezji Krakowskiej pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej od roku 1993. Wcześniej do Kalwarii przybywały pielgrzymki mężczyzn i młodzieży męskiej oraz kobiet i dziewcząt. Ich inicjatorem - jeszcze w latach sześćdziesiątych - był abp Karol Wojtyła.

W okresie naznaczonym programową ateizacją społeczeństwa szczególne znaczenie miały wygłaszane w Kalwarii Zebrzydowskiej kazania wskazujące na podstawowe zagrożenia rodziny. Dziś coroczne pielgrzymki do sanktuarium kalwaryjskiego są okazja do podejmowania refleksji nad problemami, przed którymi staje współczesna rodzina.

Do Kalwarii pielgrzymują matki i ojcowie, dzieci i wnuki, małżonkowie i osoby samotne. Pielgrzymka rodzin tradycyjnie poprzedzona jest w archidiecezji krakowskiej tygodniem modlitw o ich świętość.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.