Kard. Francis George: biskupi powinni głośno wypowiadać się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom

2010-11-17 00:00:00
Kard. Francis George: biskupi powinni głośno wypowiadać się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom

Były przewodniczący episkopatu amerykańskiego, kard. Francis George, podczas przemówienia skierowanego do hierarchów USA powiedział, że obowiązkiem biskupów jest głośne wypowiadanie się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom, nawet jeśli tego typu oświadczenia są bardzo niepopularne.

-
Polityczne i społeczne podziały istniejące w naszym kraju obligują nas do utrzymywania katolików w więzi z Chrystusem, poprzez Jego widoczne ciało, którym jest Kościół – stwierdziłkard. George odnosząc się do sytuacji panującej w USA.

Kardynał podkreślił potrzebę zachowania przez biskupów jedności i wierności tradycyjnemu nauczaniu Kościoła. Zauważył, że chociaż są kwestie, które tak naprawdę powinny być rozstrzygane przez osoby świeckie, to jednak w sytuacji, gdy dotykają one problemów moralnych, obowiązkiem biskupów jest zabrane głosu, tak jak to zrobiono przy okazji debaty nad projektem ustawy zdrowotnej.

- Powszechna opieka zdrowotna może być realizowana za pomocą różnych środków i to świeccy muszą zdecydować, które z tych środków są najodpowiedniejsze – mówił kard. George. – Jednak, kiedy przywódcy polityczni i eksperci od służby zdrowia decydują się na wykorzystanie dotowanych z budżetu państwa ubezpieczeń dla zapewnienia bardziej powszechnej opieki zdrowotnej, naszym moralnym obowiązkiem - jako nauczycieli wiary - było osądzenie, czy te środki pochodzące ze zbiórki publicznej, mogą być wykorzystane do zabijania tych, którzy żyją w łonach swoich matek – stwierdził.

Hierarcha zauważył, że w sytuacji, gdy waży się kwestia aborcji, biskupi muszą zdecydowanie występować w obronie życia dzieci nienarodzonych, potępiając wszelkie ustawy, które przyczyniają się do szerzenia tej zbrodniczej praktyki.

Kardynał przestrzegł biskupów, by nie rezygnowali z zabierania głosu w kontrowersyjnych kwestiach, obawiając się izolacji politycznej. Wszak Kościół często jest izolowany w polityce. Zauważył również, że bardzo niepokojący jest brak jedności w łonie samego Kościoła. Podkreślił, że trzeba bezwzględnie z tym walczyć.

Kardynał głęboko poruszony atakiem na kościół katolicki w Iraku wezwał biskupów do odważnego występowania w obronie prześladowanych chrześcijan na całym świecie: w Sudanie, Wietnamie, Iraku, Chinach, w Indiach, Pakistanie, na Bliskim Wschodzie itp.

Źródło: Zenit.org., AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!