Kard. Francis George: biskupi powinni głośno wypowiadać się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom

2010-11-17 00:00:00
Kard. Francis George: biskupi powinni głośno wypowiadać się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom

Były przewodniczący episkopatu amerykańskiego, kard. Francis George, podczas przemówienia skierowanego do hierarchów USA powiedział, że obowiązkiem biskupów jest głośne wypowiadanie się w debacie publicznej przeciw niemoralnym praktykom, nawet jeśli tego typu oświadczenia są bardzo niepopularne.

-
Polityczne i społeczne podziały istniejące w naszym kraju obligują nas do utrzymywania katolików w więzi z Chrystusem, poprzez Jego widoczne ciało, którym jest Kościół – stwierdziłkard. George odnosząc się do sytuacji panującej w USA.

Kardynał podkreślił potrzebę zachowania przez biskupów jedności i wierności tradycyjnemu nauczaniu Kościoła. Zauważył, że chociaż są kwestie, które tak naprawdę powinny być rozstrzygane przez osoby świeckie, to jednak w sytuacji, gdy dotykają one problemów moralnych, obowiązkiem biskupów jest zabrane głosu, tak jak to zrobiono przy okazji debaty nad projektem ustawy zdrowotnej.

- Powszechna opieka zdrowotna może być realizowana za pomocą różnych środków i to świeccy muszą zdecydować, które z tych środków są najodpowiedniejsze – mówił kard. George. – Jednak, kiedy przywódcy polityczni i eksperci od służby zdrowia decydują się na wykorzystanie dotowanych z budżetu państwa ubezpieczeń dla zapewnienia bardziej powszechnej opieki zdrowotnej, naszym moralnym obowiązkiem - jako nauczycieli wiary - było osądzenie, czy te środki pochodzące ze zbiórki publicznej, mogą być wykorzystane do zabijania tych, którzy żyją w łonach swoich matek – stwierdził.

Hierarcha zauważył, że w sytuacji, gdy waży się kwestia aborcji, biskupi muszą zdecydowanie występować w obronie życia dzieci nienarodzonych, potępiając wszelkie ustawy, które przyczyniają się do szerzenia tej zbrodniczej praktyki.

Kardynał przestrzegł biskupów, by nie rezygnowali z zabierania głosu w kontrowersyjnych kwestiach, obawiając się izolacji politycznej. Wszak Kościół często jest izolowany w polityce. Zauważył również, że bardzo niepokojący jest brak jedności w łonie samego Kościoła. Podkreślił, że trzeba bezwzględnie z tym walczyć.

Kardynał głęboko poruszony atakiem na kościół katolicki w Iraku wezwał biskupów do odważnego występowania w obronie prześladowanych chrześcijan na całym świecie: w Sudanie, Wietnamie, Iraku, Chinach, w Indiach, Pakistanie, na Bliskim Wschodzie itp.

Źródło: Zenit.org., AS.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.