Kard. Grocholewski o wychowaniu katolickim
2008-11-13 00:00:00
Obrona rodziny oznacza obronę wychowania, a to jest w najwyższym stopniu istotne dla przyszłości rodzaju ludzkiego. Takiego zdania jest kard. Zenon Grocholewski, który udzielił wywiadu włoskiemu miesięcznikowi katolickiemu „Il Consulente RE”. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej zwrócił uwagę, że współcześnie rzadko mówi się o wychowaniu, skupiając się raczej na przekazywaniu wiedzy i umiejętności technicznych, jednak - jego zdaniem - jest to niebezpieczna pułapka.
Watykański hierarcha podkreślił, że wiedza i technika mogą bowiem służyć w równej mierze dobru i złu, czego dowodzi doświadczenie historyczne. Jego zdaniem, potrzeba umiejętności i woli czynienia dobra i nie chodzi tu jednak o łamanie wolności czy narzucanie czegokolwiek w procesie wychowawczym, ale właśnie o uformowanie osoby wolnej, niezależnej od własnej skłonności do złego.
Kard. Grocholewski zaznaczył, że współcześnie proces wychowawczy jest zdecydowanie bardziej złożony niż w przeszłości. Jego zdaniem na rozwój jednostki wpływają nie tylko rodzice i szkoła, ale także takie czynniki jak media, których treści nierzadko budzą przerażenie, bądź podsuwają błędne wzorce. "W tym kontekście edukacja katolicka pozostaje na stanowisku, że wychowanie winno łączyć rozwój fizyczny i intelektualny jednostki ze wzrostem moralnym, duchowym i religijnym. Taki integralny rozwój osoby ma prowadzić ją do panowania nad sobą i odpowiedzialności wobec innych, ale także otwierać ją na transcendencję" - uważa kardynał.
Hierarcha zwrócił uwagę, że tego rodzaju model edukacji zakłada rozpoczęcie całego procesu od rodziny, a ta, niestety, jest we współczesnym świecie marginalizowana. Stąd, zdaniem kard. Grocholewskiego, tym większa rola szkół katolickich, które nie powinny wyrzekać się swej tożsamości, mając na uwadze oczekiwania rodziców posyłających tam swe dzieci.
Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej skrytykował też systemy szkolnictwa, które pod hasłem swobody wyboru rodzaju wychowania faktycznie dyskryminują rodziców posyłających swoje dzieci do placówek wyznaniowych.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.