Kard. Hoyos o powrocie kapłanów Bractwa św. Piusa X na łono Kościoła
2008-04-01 00:00:00
Kapłani z Bractwa św. Piusa X indywidualnie powracają na łono Kościoła katolickiego po ogłoszeniu przez Benedykta XVI w lipcu ub.r. motu proprio „Summorum Pontificum” w sprawie Mszy św. według Mszału z 1962 r. Ujawnia to w wywiadzie dla „L'Osservatore Romano” kard. Darío Castrillón Hoyos, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa i przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się lefebrystami.
Kolumbijski purpurat kurialny przypomina, że ekskomuniką za wyświęcenie czterech biskupów bez zgody papieża obłożony został w 1988 r. abp Marcel Lefebvre oraz nowi hierarchowie. Nie obejmowała ona ani księży, ani wiernych wspólnoty tradycjonalistów.
Nawiązując do ich niechęci do wyników Soboru Watykańskiego II kard. Castrillón przypomniał, że abp Lefebvre podpisał wszystkie dokumenty soborowe, a obecny przełożony lefebrystów bp Bernard Fellay „uznał Vaticanum II za sobór powszechny w czasie spotkania z Janem Pawłem II, i jeszcze wyraźniej przy okazji audiencji, jakiej udzielił mu 29 sierpnia 2005 r. Benedykt XVI”. „Myślę, że ich krytyka soboru dotyczy raczej braku jasności pewnych tekstów, która prowadzi do interpretacji niezgodnych z tradycyjną doktryną” - powiedział przewodniczący "Ecclesia Dei".
Jeśli chodzi o recepcję motu proprio Benedykta XVI kardynał zaprzeczył, jakoby nie spotkało się ono z dobrym przyjęciem biskupów. Wyjaśnił, że „niektórzy mają z tym trudności, ale są to sporadyczne przypadki, gdyż większość zgadza się z papieżem". "Występują natomiast trudności praktyczne. Trzeba wyjaśnić, że nie chodzi o powrót do przeszłości, lecz o postęp, ponieważ w ten sposób mamy dwa bogactwa, zamiast jednego” - stwierdził rozmówca dziennika watykańskiego. Zaznaczył, że źródłem tych trudności jest m.in. brak kapłanów przygotowanych do odprawiania liturgii według Mszału z 1962 r.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.