Kard. Hoyos o powrocie kapłanów Bractwa św. Piusa X na łono Kościoła

2008-04-01 00:00:00

Kapłani z Bractwa św. Piusa X indywidualnie powracają na łono Kościoła katolickiego po ogłoszeniu przez Benedykta XVI w lipcu ub.r. motu proprio „Summorum Pontificum” w sprawie Mszy św. według Mszału z 1962 r. Ujawnia to w wywiadzie dla „L'Osservatore Romano” kard. Darío Castrillón Hoyos, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa i przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się lefebrystami.

Kolumbijski purpurat kurialny przypomina, że ekskomuniką za wyświęcenie czterech biskupów bez zgody papieża obłożony został w 1988 r. abp Marcel Lefebvre oraz nowi hierarchowie. Nie obejmowała ona ani księży, ani wiernych wspólnoty tradycjonalistów.

Nawiązując do ich niechęci do wyników Soboru Watykańskiego II kard. Castrillón przypomniał, że abp Lefebvre podpisał wszystkie dokumenty soborowe, a obecny przełożony lefebrystów bp Bernard Fellay „uznał Vaticanum II za sobór powszechny w czasie spotkania z Janem Pawłem II, i jeszcze wyraźniej przy okazji audiencji, jakiej udzielił mu 29 sierpnia 2005 r. Benedykt XVI”. „Myślę, że ich krytyka soboru dotyczy raczej braku jasności pewnych tekstów, która prowadzi do interpretacji niezgodnych z tradycyjną doktryną” - powiedział przewodniczący "Ecclesia Dei".

Jeśli chodzi o recepcję motu proprio Benedykta XVI kardynał zaprzeczył, jakoby nie spotkało się ono z dobrym przyjęciem biskupów. Wyjaśnił, że „niektórzy mają z tym trudności, ale są to sporadyczne przypadki, gdyż większość zgadza się z papieżem". "Występują natomiast trudności praktyczne. Trzeba wyjaśnić, że nie chodzi o powrót do przeszłości, lecz o postęp, ponieważ w ten sposób mamy dwa bogactwa, zamiast jednego” - stwierdził rozmówca dziennika watykańskiego. Zaznaczył, że źródłem tych trudności jest m.in. brak kapłanów przygotowanych do odprawiania liturgii według Mszału z 1962 r.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.