Kard. O`Brien zarzucił politykom brytyjskim ”moralne tchórzostwo”
2009-04-17 00:00:00
„Moralne tchórzostwo” zarzucił rządowi szkockiemu kard. Keith O’Brien. W artykule na łamach „Sunday Timesa” z 12 kwietnia arcybiskup Edynburga zarzuca władzom Szkocji brak odwagi. Jego zdaniem boją się one oprzeć o zasady moralne w rozwiązywaniu takich problemów społecznych, jak alkoholizm, narkomania czy rozwiązłość.
Szkocki purpurat zarzuca politykom, że zajmują się tylko objawami, a nie sięgają do przyczyn. Zakładają, że złego postępowania nie da się poprawić, a można tylko ograniczyć jego skutki. Znają jedynie takie środki, jak podwyżka cen napojów alkoholowych dla ograniczenia alkoholizmu. Aby zmniejszyć „liczbę ciąży” nastolatek, wzrastającą wskutek rozwiązłości seksualnej młodzieży, ułatwiają jej dostęp do antykoncepcji i aborcji. Politycy są sparaliżowani chroniczną obawą przed moralizatorstwem. Prawodawstwo, zamiast wychowywać moralnie, staje się coraz bardziej szalone – pisze kard. O’Brien.
Zwraca uwagę, że Szkocja zajmuje w statystykach świata zachodniego jedno z najwyższych procentowo miejsc co do rozwodów, ciąży nastolatek i chorób przekazywanych drogą seksualną. Stwierdzono statystycznie, że dzieci z rozbitych rodzin mają o 75 proc. większe trudności w szkole, o 70 proc. łatwiej popadają w narkomanię i o 50 proc. w alkoholizm. Tymczasem szkocki parlament ułatwił rozwody i związki bez ślubu. Konieczne jest, przeciwnie, poparcie dla małżeństwa – uważa arcybiskup Edynburga.
Opinia hierarchy spotkała się z protestem ze strony rządowej, która uważa swą politykę w kwestiach socjalnych za skuteczną. Odpowiadając, rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji zwrócił uwagę, że kardynał nie potępia tylko jednego ugrupowania politycznego. Zarzuca „moralne tchórzostwo” wszystkim partiom reprezentowanym w obu parlamentach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, a więc także w londyńskim.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.