Kard. O`Brien zarzucił politykom brytyjskim ”moralne tchórzostwo”

2009-04-17 00:00:00

„Moralne tchórzostwo” zarzucił rządowi szkockiemu kard. Keith O’Brien. W artykule na łamach „Sunday Timesa” z 12 kwietnia arcybiskup Edynburga zarzuca władzom Szkocji brak odwagi. Jego zdaniem boją się one oprzeć o zasady moralne w rozwiązywaniu takich problemów społecznych, jak alkoholizm, narkomania czy rozwiązłość.

Szkocki purpurat zarzuca politykom, że zajmują się tylko objawami, a nie sięgają do przyczyn. Zakładają, że złego postępowania nie da się poprawić, a można tylko ograniczyć jego skutki. Znają jedynie takie środki, jak podwyżka cen napojów alkoholowych dla ograniczenia alkoholizmu. Aby zmniejszyć „liczbę ciąży” nastolatek, wzrastającą wskutek rozwiązłości seksualnej młodzieży, ułatwiają jej dostęp do antykoncepcji i aborcji. Politycy są sparaliżowani chroniczną obawą przed moralizatorstwem. Prawodawstwo, zamiast wychowywać moralnie, staje się coraz bardziej szalone – pisze kard. O’Brien.

Zwraca uwagę, że Szkocja zajmuje w statystykach świata zachodniego jedno z najwyższych procentowo miejsc co do rozwodów, ciąży nastolatek i chorób przekazywanych drogą seksualną. Stwierdzono statystycznie, że dzieci z rozbitych rodzin mają o 75 proc. większe trudności w szkole, o 70 proc. łatwiej popadają w narkomanię i o 50 proc. w alkoholizm. Tymczasem szkocki parlament ułatwił rozwody i związki bez ślubu. Konieczne jest, przeciwnie, poparcie dla małżeństwa – uważa arcybiskup Edynburga.

Opinia hierarchy spotkała się z protestem ze strony rządowej, która uważa swą politykę w kwestiach socjalnych za skuteczną. Odpowiadając, rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji zwrócił uwagę, że kardynał nie potępia tylko jednego ugrupowania politycznego. Zarzuca „moralne tchórzostwo” wszystkim partiom reprezentowanym w obu parlamentach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, a więc także w londyńskim.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...