Kard. Puljić: muzułmanie w Bośni i Hercegowinie dyskryminują katolików
2008-11-19 00:00:00
- Porozumienie z Dayton jest niesprawiedliwe i trzeba je zmienić. Bośnia i Hercegowina powinna być państwem, jak każde inne - oświadczył kard. Vinko Puljić. Arcybiskup Sarajewa, kierujący tamtejszą konferencją episkopatu, udzielił wywiadu włoskiej agencji ASCA. Kościół katolicki w Bośni i Hercegowinie wielokrotnie krytykował postanowienia z Dayton z 1995 r., jako niespełniające kryterium równości narodów, z których składa się ta republika federacyjna.
Wśród zarzutów kard. Puljić wymienił w pierwszym rzędzie niedopuszczenie do powrotu uchodźców, przeważnie bośniackich Chorwatów, których liczbę szacuje się na 400 tys.
Następnym problemem jest zaostrzenie się relacji z bośniackimi muzułmanami. Wyznawcy islamu korzystają z uprzywilejowanej pozycji, gdy chodzi o pomoc zagraniczną i starają się za wszelką cenę umocnić w społeczeństwie kosztem dyskryminowanych katolików.
Zdaniem kard. Puljicia w Sarajewie zaczyna się odczuwać klimat muzułmańskiego radykalizmu. Niestety, „Europa śpi” – stwierdza kard. Puljić. – Europa nie miesza się w nasze sprawy, a powinna, zwłaszcza gdy chodzi o promowanie demokracji i praw człowieka. Powinna też więcej inwestować, by dać pracę ludziom i powstrzymać ich emigrację do innych krajów europejskich - zaznaczył hierarcha.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Bośni i Hercegowiny podał też konkretny przykład dyskryminacji katolików przez muzułmańską większość. Tamtejsze władze kościelne od dziewięciu lat bezskutecznie zabiegają o zezwolenie na budowę jednego kościoła w Sarajewie. W tym samym czasie powstało w mieście bez problemu 70 meczetów.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.