Kard. Ryłko: ewangelizacji nie można zastępować dialogiem czy filantropią

2011-09-06 00:00:00
Kard. Ryłko: ewangelizacji nie można zastępować dialogiem czy filantropią


Zaangażowanie ludzi świeckich w ewangelizację już zmieniło życie Kościoła i wciąż stanowi wielki znak nadziei. Trzeba jednak na nowo odkryć, czym naprawdę jest ewangelizacja – uważa kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Laikatu podkreśla, że z powodu szerzącego się relatywizmu istnieje dziś duży zamęt, gdy chodzi o rozumienie istoty misji.

„Panuje moda na zastępowanie misji dialogiem, w którym wszystkie stanowiska są sobie równe, czy też na sprowadzanie misji wyłącznie do promocji ludzkiej, w przekonaniu, że wystarczy pomóc ludziom w tym, by byli bardziej wierni swojej religii” – stwierdza kard. Ryłko. Hierarcha zaznacza, że jest to fałszywa koncepcja, która wyklucza konieczność nawrócenia.

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Laikatu, ewangelizacja nie jest jakąś działalnością dodatkową, ale racją istnienia Kościoła będącego sakramentem zbawienia. „Kto spotkał Chrystusa ma obowiązek Go głosić, a ten, kto go jeszcze nie poznał ma prawo o Nim usłyszeć” – podkreśla kard. Ryłko.

Hierarcha wskazuje zarazem za kard. Josephem Ratzingerem, że trudność ewangelizacji polega dziś też na tym, iż świat próbuje nas przekonać o nieobecności Boga. „To, czy Bóg jest czy Go nie ma na zasadnicze znaczenie. Niestety także my chrześcijanie żyjemy tak jakby Boga nie było” – uważa kard. Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Laikatu wskazuje zarazem, że ewangelizacja to świadectwo słowa i życia, które swą siłę czerpie ze spotkania z Bogiem, czyli modlitwy. W przeciwnym wypadku nie ma ona sensu.

Źródło: Radio Watykańskie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.