Kard. Vlk: Czechy przechodzą kryzys rodziny, edukacji i moralności
2009-01-02 00:00:00
Do odnowy relacji międzyludzkich oraz współpracy Kościoła i państwa w dziedzinie edukacji wezwał kard. Miloslav Vlk. Prymas Czech wygłosił wczoraj przemówienie do narodu transmitowane w pierwszym programie telewizji publicznej ČT 1.
Metropolita praski zauważył, że w jego ojczyźnie widoczny jest kryzys rodziny, edukacji i moralności. Jego zdaniem stan ten jest konsekwencją budowania życia społecznego z pominięciem tradycyjnych wartości, które przez wieki kształtowały oblicze Czech. W dwudziestoleciu, które upływa od „aksamitnej rewolucji” skoncentrowano się przekształceniach gospodarczych, zapominając o podstawach prawnych i duchowych – stwierdził kard. Vlk. Zdaniem purpurata w transformacji systemowej zabrakło kształtowania społecznej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnego szacunku.
Prymas Czech, w dniu gdy jego ojczyzna rozpoczęła przewodnictwo Unii Europejskiej, podkreślił potrzebę wypracowania nowych projektów społecznych, które wychowywałyby do życia moralnego. Początkiem tej pracy jest umocnienie rodziny, która jest głównym środowiskiem wychowania człowieka. Również szkoła ma zapewnić nie tylko wiedzę, lecz uczyć także poszanowania praw drugiej osoby, zwłaszcza słabszej oraz postaw solidarności.
- Nadszedł już czas na współpracę państwa i Kościoła w wychowaniu moralnym młodzieży - stwierdził kard. Vlk. Prymas Czech podkreślił bogate doświadczenie Kościoła w dziedzinie upowszechniania wartości oraz kultury współżycia międzyludzkiego. Leży ono u podstaw współczesności. W pracy wychowawczej należy wystrzegać się wszelkich populizmów. Konieczny jest ogólnonarodowy program odnowy moralnej społeczeństwa.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.