Kard. Ze-Kiun krytykuje ugodową politykę Watykanu wobec chińskich władz

2012-02-10 00:00:00
Kard. Ze-Kiun krytykuje ugodową politykę Watykanu wobec chińskich władz


Emerytowany biskup Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-Kiun skrytykował politykę Stolicy Apostolskiej i niektórych organizacji katolickich dotyczącą komunistycznych władz Chin i kontrolowanego przez nie Kościoła „patriotycznego”. Włoska agencja misyjna AsiaNews prezentuje rozważania hierarchy „Jakie jest prawdziwe dobro dla Kościoła w Chinach”.

W rozważaniach kardynał podkreślił, że niepokoją go obecne wypowiedzi i działania w stosunku do Kościoła katolickiego w tym kraju. Jak napisał hierarcha, niemal pięć lat po liście Benedykta XVI do katolików chińskich polityka rządu w Pekinie w odniesieniu do instytucji religijnych wcale się nie zmieniła. Komunistyczna władza nadal bezwzględnie kontroluje działania Kościoła katolickiego.

„Nie wszyscy katolicy przyjęli szczerze list papieski, a nawet dopuścili się manipulacji w jego tłumaczeniu na chiński, interpretacji i przedstawieniu go. Wypaczono eklezjologię i tendencyjnie odebrano jego zachętę do pojednania, odczytując ją jako wezwanie do niedyskryminacyjnego traktowania obu wspólnot katolickich” – czytamy w rozważaniach kardynała.

Jak zaznacza kard. Joseph Zen Ze-Kiun na skutek błędnie prowadzonej polityki, Kościół „oficjalny” wydaje się być żywy, ma świątynie otwarte, pełne wiernych i własnych biskupów, z których wielu ma podwójne zatwierdzenie – rządowe i watykańskie, gdy tymczasem Kościół „podziemny” boryka się z wieloma problemami i prześladowaniami.

To fakt, że stoimy na krawędzi schizmy w wyniku tych powtarzających się deklaracji o chęci tworzenia Kościoła niezależnego, a zarazem wyświęcania biskupów bez mandatu papieskiego – napisał kard. Zen.

Hierarcha wyraził przekonanie, że prawdziwym dobrem dla Kościoła w Chinach będzie powrót do jego prawdziwej istoty, nadanej mu przez jego założyciela Jezusa Chrystusa i przedstawionej w Liście papieża do Kościoła w tym kraju.

Źródło: asianews.it, KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!