Kard. Zen: Pekin nie szanuje naszego Kościoła

2011-12-02 00:00:00
Kard. Zen: Pekin nie szanuje naszego Kościoła


Pekin nie ma żadnego szacunku dla wewnętrznych zasad naszego Kościoła. Nie rozumiem dlaczego mamy okazywać mu uprzejmość – tymi słowami kard. Joseph Zen Ze-kiun skomentował obecność ekskomunikowanego bp. Paula Lei Shiyina z Leshan na święceniach biskupich ks. Petera Luo Xueganga w Yibin 30 listopada. Obecność dużej liczby policjantów czuwających nad ceremonią uznał za znak triumfu kontroli państwa nad Kościołem.

Zdaniem emerytowanego biskupa Hongkongu, bp Lei jest zarozumiały, gdyż mimo otrzymanej z Watykanu prośby, aby nie brał udziału w święceniach, gdyż nie jest w pełnej komunii z papieżem, nie tylko przybył do Yibin, deklarując, że będzie nawet współkonsekratorem, ale po zakończeniu Mszy chwalił się, że koncelebrował ją razem z innymi biskupami.

Ostrych słów nie szczędzi 79-letni purpurat także bp. Luo, który w zaistniałej sytuacji „powinien raczej zrezygnować z sakry niż zaakceptować podobne upokorzenie”. W przeszłości niektórzy kandydaci na biskupów odkładali na później ceremonie święceń biskupich, aby mieć pewność, że nie weźmie w niej udział żaden ekskomunikowany hierarcha.

Tym razem sytuacja była o tyle trudna, że bp Lei jest ordynariuszem sąsiedniej diecezji Yibin, a zarazem przewodniczącym Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich w prowincji Syczuan i z ramienia władz zarządza tam sprawami religijnymi, zajmując się m.in. organizacją święceń biskupich. Ponadto studiował w seminarium razem z bp. Lei. Dlatego, według niektórych miejscowych księży, bp Lei „trochę z przyjaźni, trochę ze strachu dał się zmanipulować”.

To śmieszne mówić o przyjaźni wobec tak poważnej sprawy! Czy powinienem teraz ze względu na przyjaźń odejść z Kościoła i dzielić z przyjacielem ekskomunikę?" – skomentował te głosy kard. Zen. Hierarcha przypomniał, że kilka dni temu bp Luo wygłosił pochwałę niezależności i autonomii Kościoła w Chinach – „typowy refren Partii komunistycznej”. – Jak można pozostawać w komunii z papieżem i Kościołem powszechnym, jeśli powtarza się ideologiczne slogany o autonomii i niezależności Kościoła? – pytał retorycznie emerytowany biskup Hongkongu.

Kontrolę państwa nad święceniami biskupimi w Chinach skrytykował także metropolita Tajpej na Tajwanie, abp John Hung Shan-chuan. – Firmy handlowe, które otwierają biuro w Chinach mają prawo do mianowania jego szefem kogo chcą. Natomiast Pekin chce wybierać biskupów Kościoła katolickiego. Jednym słowem Kościół ma mniej praw niż jakiekolwiek przedsiębiorstwo – zauważył hierarcha.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.