Kard. Zen skrytykował politykę Chińskiej Republiki Ludowej
2009-06-01 00:00:00
Sytuacja Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej uległa w ostatnich latach pogorszeniu. Opinię tę wysunął emerytowany biskup Hong Kongu, kardynał Joseph Zen Ze-kiun, w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami, o czym informuje włoska agencja ANSA. 77-letni kardynał zarzucił władzom, że próbowały skorumpować niektórych biskupów, mianowanych przez Stolicę Apostolską za zgodą Pekinu, by przekonać ich do konieczności niezależności tamtejszego Kościoła od Watykanu.
„Mimo wspaniałego listu Benedykta XVI z 2007 roku, w którym papież przekonywał władze państwowe, że nie musi dochodzić do konfliktów na tle nominacji biskupich, staczają się one coraz bardziej ze zbocza” - oświadczył chiński kardynał.
W relacji z rozmowy, jaką przeprowadziła z kardynałem Zen agencja Asia News, cytuje ona jego słowa na temat 20. rocznicy tragicznych wydarzeń na Placu Tienanmen. „To smutne, że minęło dwadzieścia lat i rząd nie przyznał jeszcze, że tragedia ta była błędem i zbrodnią. Sam Deng wziął na siebie odpowiedzialność, gdy kilka dni po masakrze poszedł osobiście powinszować żołnierzom. To on wydał rozkaz. Deng od dawna nie żyje: czy to możliwe, by po tylu latach nie wyjaśniono i nie wymierzono sprawiedliwości za to, co się wydarzyło, bez obawy o reakcję osoby, która od lat nie żyje?” – powiedział kard. Zen.
Kardynał przypomina także, że wszystko w Chinach „zależy od jednej osoby”. „Osoba ta była dalekowzroczna i inteligentna w niektórych sprawach, nie znosiła jednak demokracji i miała się za cesarza. Ktoś powiedział niedawno: jak można rehabilitować ruch Tiananmen? Należałoby potępić Deng Xiaopinga! To jednak jest niemożliwe! Ja jednak pytam: a dlaczegóż to nie można potępić Deng Xiaopinga? Zrobił coś strasznego. Mao także został potępiony za rewolucję kulturalną, dlaczego by więc nie można potępić i Denga? Należy bezwzględnie zmienić ten system imperialny, dyktatorski, który pozostał i który jest przyczyną tak wielkiej tragedii” – mówił chiński hierarcha.
Kard. Zen skrytykował niedawna wypowiedź gubernatora Hong Kongu Donalda Tsanga, który stwierdził, że masakra na placu Tienanmen należy już do przeszłości. „To nie była jego opinia, lecz obowiązująca linia: dławiąc ten ruch, zagwarantowano stabilizację, co przyniosło dobrobyt. To jednak głupota, prawdziwa głupota. Nikt nie jest w stanie udowodnić, że zdławienie tego ruchu przyniosło stabilizację, w każdym razie żaden sukces czy dobrobyt nie mogą usprawiedliwić trak strasznego zastosowania przemocy” – powiedział emerytowany biskup Hong Kongu.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.