Kardynał Rigali przeciw finansowaniu aborcji z funduszów publicznych
2009-07-07 00:00:00
Kardynał Justin Rigali z Filadelfii, przewodniczący Komisji na rzecz Aktywności Pro-Life Episkopatu Stanów Zjednoczonych, wystosował list protestacyjny do władz dystryktu Kolumbia, w którym zwraca się do ustawodawców, aby nie pozwolili na wprowadzenie publicznego finansowania aborcji w tym stanie – informuje Nasz Dziennik.
Hierarcha rozesłał listy do członków House Appropriations Committee w sprawie ostatniej decyzji dotyczącej zezwolenia na bezpośrednie finansowanie aborcji ze środków publicznych. Podkreślił, że działanie na rzecz promowania finansowania zabijania dzieci w dystrykcie Kolumbia może stanowić "pierwszy krok w szerszych wysiłkach na rzecz przywrócenia takiego sposobu finansowania przez rząd federalny”.
Kard. Rigali zauważa, że taka polityka lekceważy trzy kwestie:
1. Odrzucenie przez społeczeństwo w ubiegłorocznym referendum i w przeprowadzanych badaniach opinii publicznej możliwości finansowania ze środków publicznych aborcji.
2. Żaden ustawodawca ani żadna administracja nie mogą popierać takiej zmiany polityki przy jednoczesnym utrzymywaniu, iż popierają ideę zmniejszenia liczby aborcji. "Te dowody są nie do odparcia. Dostępność funduszy publicznych na rzecz przerywania ciąży znacznie zwiększa liczbę dokonywanych aborcji" - napisał amerykański kardynał.
3. Decyzje następują w momencie, gdy Kongres pracuje nad przygotowaniem olbrzymiej zmiany w systemie opieki medycznej. "W momencie trwającej debaty rządowej na temat polityki zdrowotnej jest to najgorsza z możliwych chwil na wkraczanie z dzielącą kwestią dotyczącą publicznego finansowania aborcji" - czytamy w liście.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.