Kardynałowie apelują o ogłoszenie nowego dogmatu Maryjnego

2008-02-14 00:00:00
Kardynałowie apelują o ogłoszenie nowego dogmatu Maryjnego

Piąty dogmat Maryjny powinien „głosić pełną chrześcijańską prawdę o Maryi” – uważa pięciu kardynałów, którzy wystosowali list zachęcający biskupów z całego świata, aby poparli petycję skierowaną do Benedykta XVI postulującą ogłoszenie piątego dogmatu Maryjnego. Autorzy opublikowanego w zeszłym tygodniu listu i petycji proszą papieża, aby ogłosił Maryję duchową Matką całej ludzkości, współodkupicielką z Jezusem, pośredniczką wszelkich łask z Jezusem oraz orędowniczką - wraz z Jezusem Chrystusem - całej ludzkości.


Autorzy listu wskazują, że od lat nauka o miejscu Maryi w historii zbawienia jest wyjaśniana i poddawana refleksji przez teologów. Pod listem podpisało się pięciu z sześciu kardynałów, którzy w 2005 r. uczestniczyli w Fatimie w międzynarodowym sympozjum o Maryi jako współodkupicielce: kard. Telesphore Toppo, arcybiskup Rańći w Indiach, kard. Luis Aponte Martínez, emerytowany arcybiskup San Juan w Puerto Rico, kard. Varkey Vithayathil, arcybiskup Ernakulam-Angamaly obrządku syromalabarskiego w Indiach, kard. Ricardo Vidal, arcybiskup Cebu na Filipinach oraz kard. Ernesto Corripio y Ahumada, emerytowany arcybiskup Miasta Meksyk. W kongresie brał także udział kard. Edouard Gagnon, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, który zmarł w sierpniu ub.r.

Kardynałowie dołączyli do listu skierowanego do biskupów angielskie tłumaczenie łacińskiej prośby do papieża, sformułowanej w 2005 r. Została ona przekazana Benedyktowi XVI w 2006 r. przez kard. Toppo.

„Patrząc na nauczanie Kościoła o Matce Odkupiciela oraz jej wyjątkową rolę w dziele zbawienia, jak i późniejszą rolę w przekazywaniu łaski i orędownictwo za całą rodziną ludzką” kardynałowie uważają, że dojrzał już czas, aby ogłosić dogmat o Maryi współodkupicielce.

W odniesieniu do reperkusji ekumenicznych i ewentualnych sporów, kardynałowie wyjaśniają, że „wielkie znaczenie ma to, iż ludzie innych tradycji religijnych otrzymaliby wyjaśnienie na najwyższym poziomie, jakie jest autentyczne nauczanie Kościoła; że Kościół katolicki odróżnia jedyną rolę Jezusa Chrystusa jako Boskiego i ludzkiego Odkupiciela świata od, co prawda wtórnego i zależnego, uczestnictwa Matki Chrystusa w dziele zbawienia". Dodają, że sformułowanie dogmatu byłoby ostatecznym wyrazem doktrynalnej jasności dla tych, którzy nie znajdują się w łączności z Rzymem.

Kardynałowie wyrażają nadzieję, że w dalszej perspektywie inicjatywa ta zapoczątkuje gruntowny i światowy dialog na temat roli Maryi w zbawieniu współczesnego świata. Te wysiłki powinny zakończyć się sukcesem, a ogłoszenie dogmatu byłoby historycznym wydarzeniem dla Kościoła, który w ciągu swojej 2000-letniej historii ogłosił jedynie cztery dogmaty maryjne.

Współinicjator ogłoszenia nowego dogmatu kard. Aponte Martínez, uważa, że „najwyższy czas, aby uroczyście ogłosić, że Maryja jest duchową Matką wszystkich narodów. Dlatego ten tytuł powinien być oficjalnie uznany, aby jej orędownictwo przyczyniło się jeszcze bardziej do zdynamizowania nowej ewangelizacji na rzecz ludzkości dzisiejszego świata znajdującej się w poważnej sytuacji”.

Ks. prof. Stefano De Fiores, włoski mariolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego „Marianum” jest przeciwny inicjatywie kardynałów. W rozmowie z agencją „Zenit” powiedział, że patrząc na Sobór Watykański II i dialog ekumeniczny ogłoszenie nowego dogmatu jest niepożądane. „Nasi bracia prawosławni i protestanci już nam zarzucili samowolne ogłoszenie dwóch ostatnich dogmatów Maryjnych. Dlatego nie trzeba dążyć do ogłoszenia nowego” – powiedział ks. De Fiores. Zaznaczył, że najpierw musimy porozumieć się w wielu kwestiach, aby ewentualnie zastanowić się nad przyjęciem dogmatu o Maryi jako współodkupicielce. Przypomniał, że tytuł ten nie jest używany w Kościele od czasu pontyfikatu Piusa XII, aby nie stwarzać kolejnych zadrażnień w dialogu z protestantami.

W Kościele katolickim obowiązują cztery dogmaty Maryjne: „O Bożym Macierzyństwie Maryi”, „O Maryi zawsze Dziewicy”, „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” oraz „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.