Karolina Pd.: o legalności chrześcijańskich tablic rejestracyjnych zdecyduje sąd

2008-07-10 00:00:00

Przeciwko stanowi Karolina Południowa toczy się na szczeblu federalnym postępowanie, które zapobiec ma wprowadzeniu chrześcijańskich tablic rejestracyjnych. Zezwalającą na to ustawę Zgromadzenie Ogólne tego stanu uchwaliło jednogłośnie. Tymczasem na Florydzie podobny pomysł odrzucono ze względu na Pierwszą Poprawkę amerykańskiej konstytucji.

Na wzorze tablicy dopuszczonym przez ustawodawcę Karoliny Południowej poza nazwą stanu i numerami rejestracyjnymi znajduje się żółty krzyż na tle witrażu oraz podpis „I believe” („wierzę”).

Myślę, że pomaga to wierzącym wyznać, że wierzą w wyższe wezwanie, że wierzą w Boga – powiedział wicegubernator Karoliny Południowej Andre Bauer. On sam zaoferował, że wpłaci 4 tys. dolarów tytułem depozytu niezbędnego, by wydział pojazdów silnikowych rozpoczął produkcję tablic.

Jego przeciwnicy twierdzą, że to zaangażowanie wicegubernatora „potwierdza tylko, że jest to program sponsorowany przez państwo”. Bauer argumentuje jednak, że ustawa nie jest sprzeczna z Pierwszą Poprawką. Wręcz przeciwnie, pozwala właśnie korzystać z wolności wypowiedzi. Dodał, że jest „już zmęczony patrzeniem na to, jak chrześcijanie wciąż wycofują się w obawie przed postępowaniem sądowym”.

Zgodnie z ustawą wyznawcy innych religii również mogą zamówić produkcję tablic, wpłacając 4 tys. USD depozytu. Na ich tablicach znajdować się mogą jednak tylko symbole religijne bez żadnych napisów.

Uchwalona jeszcze w 1789 r. Pierwsza Poprawka do Konstytucji USA, stanowi, że „żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego praktykowania jej, ograniczać wolności słowa lub prasy ani prawa ludu do spokojnych zgromadzeń lub do składania naczelnym władzom petycji o naprawienie krzywd”. Stosuje się ona tak do Kongresu USA, jak i do ustawodawców stanowych.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.