Karolina Pd.: o legalności chrześcijańskich tablic rejestracyjnych zdecyduje sąd
2008-07-10 00:00:00
Przeciwko stanowi Karolina Południowa toczy się na szczeblu federalnym postępowanie, które zapobiec ma wprowadzeniu chrześcijańskich tablic rejestracyjnych. Zezwalającą na to ustawę Zgromadzenie Ogólne tego stanu uchwaliło jednogłośnie. Tymczasem na Florydzie podobny pomysł odrzucono ze względu na Pierwszą Poprawkę amerykańskiej konstytucji.
Na wzorze tablicy dopuszczonym przez ustawodawcę Karoliny Południowej poza nazwą stanu i numerami rejestracyjnymi znajduje się żółty krzyż na tle witrażu oraz podpis „I believe” („wierzę”).
– Myślę, że pomaga to wierzącym wyznać, że wierzą w wyższe wezwanie, że wierzą w Boga – powiedział wicegubernator Karoliny Południowej Andre Bauer. On sam zaoferował, że wpłaci 4 tys. dolarów tytułem depozytu niezbędnego, by wydział pojazdów silnikowych rozpoczął produkcję tablic.
Jego przeciwnicy twierdzą, że to zaangażowanie wicegubernatora „potwierdza tylko, że jest to program sponsorowany przez państwo”. Bauer argumentuje jednak, że ustawa nie jest sprzeczna z Pierwszą Poprawką. Wręcz przeciwnie, pozwala właśnie korzystać z wolności wypowiedzi. Dodał, że jest „już zmęczony patrzeniem na to, jak chrześcijanie wciąż wycofują się w obawie przed postępowaniem sądowym”.
Zgodnie z ustawą wyznawcy innych religii również mogą zamówić produkcję tablic, wpłacając 4 tys. USD depozytu. Na ich tablicach znajdować się mogą jednak tylko symbole religijne bez żadnych napisów.
Uchwalona jeszcze w 1789 r. Pierwsza Poprawka do Konstytucji USA, stanowi, że „żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego praktykowania jej, ograniczać wolności słowa lub prasy ani prawa ludu do spokojnych zgromadzeń lub do składania naczelnym władzom petycji o naprawienie krzywd”. Stosuje się ona tak do Kongresu USA, jak i do ustawodawców stanowych.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.