Katar: w stolicy konsekrowano jedyną świątynię katolicką w kraju

2008-03-17 00:00:00

14 marca prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias konsekrował pierwszy od 14 wieków kościół katolicki w Katarze. Świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej wzniesiono w stolicy kraju, Ad-Dausze na terenie ofiarowanym przez emira Hamada bin Khalifa Al Thaniego. W kompleks budynków włączono szkołę, centrum konferencyjne, bibliotekę, mieszkanie dla księdza i apartamenty gościnne.

Niewątpliwie katolicy oczekiwali na dzisiejsze wydarzenie z utęsknieniem. Długo mieli nadzieję na własne miejsce kultu, w którym mogliby się bezpiecznie i godnie spotykać na modlitwie – powiedział Radiu Watykańskiemu współkonsekrator kościoła, bp Paul Hinder. Zdaniem wikariusza apostolskiego Arabii społeczeństwo Kataru, choć nie jednomyślnie, zaakceptowało powstanie katolickiej świątyni.

Zawsze ktoś się znajdzie, kto się z tym nie zgadza, kto uważa, że kraj okazał się zbyt hojny – powiedział bp Hinder. Jego zdaniem większość ludności, także miejscowej, rozumie zasadniczą linię i godzi się na to, by ludzie, którzy przyjeżdżają do kraju pracować na jego dobrobyt, mieli możliwość wyznawania własnej wiary w sposób godny. - Oczywiście istnieją warunki stawiane i w innych państwach tego regionu: wyraźne znaki naszej wiary, jak krzyż czy statuy, nie mogą być widoczne z zewnątrz. Wewnątrz jednak mamy pełną swobodę urządzenia wszystkiego tak, jak powinno być w Kościele – stwierdził wikariusz apostolski Arabii.

Katar leży nad Zatoką Perską. Ma blisko 750 tys. ludności, z której 75 proc. stanowią obcokrajowcy zatrudnieni w infrastrukturze turystycznej oraz przy wydobyciu ropy naftowej i gazu. Państwo to nawiązało stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 2002 r. Tamtejsza wspólnota katolicka liczy ponad 100 tys. wiernych. Od 2002 r. pracuje wśród nich filipiński kapucyn, o. Tom Veneration.

Po konsekracji w Katarze jedynym krajem Zatoki Perskiej, w którym nie ma żadnego kościoła katolickiego jest Arabia Saudyjska. Szacuje się, że mieszka tam ok. 800 tys. katolików.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.