Katar: w stolicy konsekrowano jedyną świątynię katolicką w kraju

2008-03-17 00:00:00

14 marca prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias konsekrował pierwszy od 14 wieków kościół katolicki w Katarze. Świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej wzniesiono w stolicy kraju, Ad-Dausze na terenie ofiarowanym przez emira Hamada bin Khalifa Al Thaniego. W kompleks budynków włączono szkołę, centrum konferencyjne, bibliotekę, mieszkanie dla księdza i apartamenty gościnne.

Niewątpliwie katolicy oczekiwali na dzisiejsze wydarzenie z utęsknieniem. Długo mieli nadzieję na własne miejsce kultu, w którym mogliby się bezpiecznie i godnie spotykać na modlitwie – powiedział Radiu Watykańskiemu współkonsekrator kościoła, bp Paul Hinder. Zdaniem wikariusza apostolskiego Arabii społeczeństwo Kataru, choć nie jednomyślnie, zaakceptowało powstanie katolickiej świątyni.

Zawsze ktoś się znajdzie, kto się z tym nie zgadza, kto uważa, że kraj okazał się zbyt hojny – powiedział bp Hinder. Jego zdaniem większość ludności, także miejscowej, rozumie zasadniczą linię i godzi się na to, by ludzie, którzy przyjeżdżają do kraju pracować na jego dobrobyt, mieli możliwość wyznawania własnej wiary w sposób godny. - Oczywiście istnieją warunki stawiane i w innych państwach tego regionu: wyraźne znaki naszej wiary, jak krzyż czy statuy, nie mogą być widoczne z zewnątrz. Wewnątrz jednak mamy pełną swobodę urządzenia wszystkiego tak, jak powinno być w Kościele – stwierdził wikariusz apostolski Arabii.

Katar leży nad Zatoką Perską. Ma blisko 750 tys. ludności, z której 75 proc. stanowią obcokrajowcy zatrudnieni w infrastrukturze turystycznej oraz przy wydobyciu ropy naftowej i gazu. Państwo to nawiązało stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 2002 r. Tamtejsza wspólnota katolicka liczy ponad 100 tys. wiernych. Od 2002 r. pracuje wśród nich filipiński kapucyn, o. Tom Veneration.

Po konsekracji w Katarze jedynym krajem Zatoki Perskiej, w którym nie ma żadnego kościoła katolickiego jest Arabia Saudyjska. Szacuje się, że mieszka tam ok. 800 tys. katolików.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.