Katar: w stolicy konsekrowano jedyną świątynię katolicką w kraju
2008-03-17 00:00:00
14 marca prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias konsekrował pierwszy od 14 wieków kościół katolicki w Katarze. Świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej wzniesiono w stolicy kraju, Ad-Dausze na terenie ofiarowanym przez emira Hamada bin Khalifa Al Thaniego. W kompleks budynków włączono szkołę, centrum konferencyjne, bibliotekę, mieszkanie dla księdza i apartamenty gościnne.
Niewątpliwie katolicy oczekiwali na dzisiejsze wydarzenie z utęsknieniem. Długo mieli nadzieję na własne miejsce kultu, w którym mogliby się bezpiecznie i godnie spotykać na modlitwie – powiedział Radiu Watykańskiemu współkonsekrator kościoła, bp Paul Hinder. Zdaniem wikariusza apostolskiego Arabii społeczeństwo Kataru, choć nie jednomyślnie, zaakceptowało powstanie katolickiej świątyni.
Zawsze ktoś się znajdzie, kto się z tym nie zgadza, kto uważa, że kraj okazał się zbyt hojny – powiedział bp Hinder. Jego zdaniem większość ludności, także miejscowej, rozumie zasadniczą linię i godzi się na to, by ludzie, którzy przyjeżdżają do kraju pracować na jego dobrobyt, mieli możliwość wyznawania własnej wiary w sposób godny. - Oczywiście istnieją warunki stawiane i w innych państwach tego regionu: wyraźne znaki naszej wiary, jak krzyż czy statuy, nie mogą być widoczne z zewnątrz. Wewnątrz jednak mamy pełną swobodę urządzenia wszystkiego tak, jak powinno być w Kościele – stwierdził wikariusz apostolski Arabii.
Katar leży nad Zatoką Perską. Ma blisko 750 tys. ludności, z której 75 proc. stanowią obcokrajowcy zatrudnieni w infrastrukturze turystycznej oraz przy wydobyciu ropy naftowej i gazu. Państwo to nawiązało stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 2002 r. Tamtejsza wspólnota katolicka liczy ponad 100 tys. wiernych. Od 2002 r. pracuje wśród nich filipiński kapucyn, o. Tom Veneration.
Po konsekracji w Katarze jedynym krajem Zatoki Perskiej, w którym nie ma żadnego kościoła katolickiego jest Arabia Saudyjska. Szacuje się, że mieszka tam ok. 800 tys. katolików.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.