Katolicy mają prawo do udziału w życiu publicznym
2008-08-26 00:00:00
– Zadaniem Kościoła jest przypominać zwolennikom sekularyzacji i laicyzmu, że ten, kto chce tworzyć historię bez Boga, tworzy historię wrogą człowiekowi – stwierdził przewodniczący włoskiego Episkopatu na Mityngu Przyjaźni między Narodami w Rimini.
Kard. Bagnasco zauważył, że podobnie jak w innych okresach historii, oczekuje się dziś od Kościoła, że pozostanie w zakrystii. On tymczasem jest ludem, który tworzy historię – informuje Radio Watykańskie.
Hierarcha zauważył, że dziś niektórzy Europejczycy mogą nie podzielać wiary chrześcijańskiej, ale to, co mówią i czynią, i tak w jakiejś mierze wynika z kultury chrześcijańskiej, której są spadkobiercami.
Metropolita Genui upomniał się o niezbywalne prawo katolików do udziału w życiu publicznym. – Wszyscy mogą dziś cieszyć się wolnością sumienia, tylko nie katolicy – stwierdził kard. Bagnasco. Jedynie od nich się wymaga, by abstrahowali od swej wiary.
Zdaniem przewodniczącego włoskiego episkopatu poważnym błędem jest nadawanie poglądom ludzi wierzących charakteru wyłącznie wyznaniowego. Przypomniał on, że chrześcijańskie pojęcia życia, rodziny, osoby czy państwa, choć są oświecone przez wiarę, opierają się przede wszystkim na zdrowym rozsądku.
– Nie wiem, czy w tym momencie, ściśle powiedziawszy, można mówić o antyklerykalnym i antykatolickim fundamentalizmie w Europie, w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Bagnasco. – Czymś bezspornym są natomiast pewne zjawiska, które gdzieniegdzie występują, w postaci wrogich, nieżyczliwych postaw względem wspólnoty chrześcijańskiej. Naszą odpowiedzią jest wierność Ewangelii i miłości do człowieka, poprzez głoszenie Dobrej Nowiny Chrystusa, promocję i obronę zdrowego rozsądku, który dziś się atakuje i przez to przeżywa on kryzys.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.