Katolicyzm w nazwie uniwersytetu przeszkadza rektorowi

2011-12-21 00:00:00
Katolicyzm w nazwie uniwersytetu przeszkadza rektorowi

Sześćset lat tradycji ma pójść w zapomnienie – taką decyzję podejmą najpewniej władze Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii, które zamierzają usunąć z nazwy uczelni słowo „katolicki”. Sformułowanie przeszkadza w budowaniu postępowego wizerunku uczelni. 

Uniwersytet w Lowanium jest jednym z najważniejszych katolickich uniwersytetów w Europie, został założony w 1425 r. Aby nie zmieniać dobrze kojarzącego się skrótu nazwy uczelni, jej władze próbują znaleźć zastępstwo dla słowa „katolicyzm”, tak aby również zaczynało się na „k”. - Takie działanie pozwoli zapobiec pewnym problemom za granicą, gdzie słowo "katolicki" ma negatywne konotacje. Katolicki to należący do instytucji Kościoła – wyjaśnia rektor, prof. Mark Waer. 
 
Wcale nie wyrzekamy się naszych korzeni, które tkwią w tradycji katolickiej. Chcemy jednak w sposób proaktywny otworzyć się na inne typy widzenia świata – dodaje szef uczelni. Trudno jednak nie dostrzec, że owe „inne typy widzenia świata” są skrajnie odmienne od jego katolickiej wizji. Jak podaje „Nasz Dziennik” placówka już prowadzi badania na embrionalnych komórkach macierzystych i w obrębie in vitro, a pracownicy deklarują swe poparcie choćby dla eutanazji.
 
Próba usunięcia z nazwy uczelni słowa „katolicki” ma jeszcze jedno dno. Miejsca w Radzie Uczelni nienazywającej się już katolicką mógłby łatwiej zostać pozbawiony prymas Belgii abp André-Joseph Léonard.  Rada uniwersytetu decydujące m.in. o tożsamości tej placówki. Również tradycyjne logo uczeni może przeszkadzać uczynić z niej szkołę postępową – symbolem Uniwersytetu jest bowiem Matka Boska Stolica Mądrości. Od dłuższego czasu logo to skutecznie wypierane jest na rzecz dwóch innych emblematów - niebieskiego prostokąta, w który wpisana jest nazwa uczelni, oraz klucza, w którego główce mieści się data założenia placówki - 1425 rok. 


 
Źródło: naszdziennik.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.