Katolik w państwie laickim

2010-11-05 00:00:00
Katolik w państwie laickim

Głównym tematem kolejnego numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana” jest wojujący laicyzm, którego heroldowie i żołdacy próbują obecnie zmarginalizować Kościół katolicki, gdyż na razie nie mają warunków do jego fizycznej likwidacji, tak jak czynili to rewolucjoniści francuscy, czy sowieccy komuniści. Jak wyglądają właściwe relacje Kościoła i państwa w nauczaniu papieży i katolickich filozofów, gdzie tkwią korzenie laicyzmu i jakie oblicza przybrał on współcześnie, jak przebiegały w ciągu ostatnich wieków kolejne próby zniszczenia katolicyzmu, wreszcie czym byłaby Polska pozbawiona ducha chrześcijańskiego – o tym wszystkim piszą m.in. Jacek Bartyzel, Grzegorz Kucharczyk, Roberto de Mattei, Piotr Doerre, Valdis Grinsteins i Jerzy Wolak.

Numer otwiera rozmowa z ks. arcybiskupem Józefem Michalikiem, który w odpowiedzi na ataki pod adresem krzyża przypomina: posiadamy wielkie światło Ewangelii i nie wolno nam go chować pod korzec. Mamy żyć tym światłem, promować je i szukać sojuszników do przeciwstawiania się złu.

Ponadto w numerze między innymi: o rosyjskiej agenturze w Rzeczpospolitej (Andrzej Nowak), XIX-wiecznym początkach biznesu aborcyjnego (Natalia Dueholm), zdradzie elit (Stanisław Michalkiewicz), misjach wśród Indian Guarani (Stefan Czerniecki), Zawiszy Czarnym (Jacek Kowalski), chrześcijanach na Kaukazie (Agnieszka Dzieduszycka-Manikowska), ceremoniałach pogrzebowych polskich królów (Mariusz Affek) oraz o ostatnich kresowych zagończykach (Jarosław Szarek)…

PoloniaChristiana.pl
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!