Kibicujemy Węgrom!

2011-07-08 00:00:00
Kibicujemy Węgrom!
Wakacyjny numer „Polonia Christiana” już w sprzedaży

Na Węgrzech dokonuje się niezwykły eksperyment. Fidesz Victora Orbána podejmuje oto próbę odnowy, a właściwie całkowitej odbudowy państwa na skalę niespotykaną w naszej części Europy, dotkniętej najpierw tragediami XX wieku, z półwieczem niewoli komunistycznej na czele, później zaś procesem demoliberalnego gnicia.(…) Przy wszystkich słabościach projektu Orbána, próbującego wszak się zmieścić w szeroko pojmowanym „demokratycznym konsensusie”, nie sposób szczerze i otwarcie mu nie kibicować – tak zaczyna się tekst otwierający główny blok tematyczny lipcowo-sierpniowego numeru „Polonia Christiana”.


Z artykułów zamieszczonych w Temacie numeru dowiedzą się Państwo, co stoi u początku zmian, jakie od zeszłorocznego przejęcia władzy przez centroprawicę dokonują się w kraju naszych bratanków. Autorzy pisma rozmawiali z Węgrami, którzy są owych zmian współautorami (Miklós Soltész) bądź z życzliwością i nadzieją się im przyglądają (prof. Csaba Gy. Kiss). Z kolei artykuły Aleksandra Smolarskiego (Bratanków dzieje wspólne), Jarosława Szarka (Żyć w niewoli czy swobodzie) i Sławomira Skiby (Męczennik Ostpolitik – o bohaterskim kardynale Mindszenty’m) traktują o dziedzictwie, do którego odwołują się reformatorzy Orbána.

Wiele amerykańskich organizacji zajmujących się prawami pacjentów, a także lekarzy jest wspierana finansowo przez koncerny farmaceutyczne. Wszyscy oni skrupulatnie strzegą informacji na temat swoich budżetów. Czy w Polsce związki pomiędzy koncernami, lekarzami i organizacjami pacjentów są bardziej przejrzyste? Niestety, wręcz przeciwnie. Przeczytamy o tym w tekście Koncerny poza kontrolą Natalii Dueholm.

Miecz – rycerska rzecz z miłości i godności wzięta, miecz to krzyż i śmierć szlachetna i święta – śpiewa bard dawnej Polski Jacek Kowalski. O symbolice i znaczeniu jednego z najbardziej charakterystycznych atrybutów średniowiecza pisze dla „Polonia Christiana” Jacek Hoga na kanwie trwającej w paryskim Musée de Cluny wystawy pt. Miecz, sposoby użycia, mit i symbol.

Ponadto w numerze m.in. podróże w czasie i przestrzeni (do Kapadocji, Koenigsburga, Grodna Siedlęcina, a także wędrówka po dziełach i obyczajach Belle Epoque) i smutna diagnoza stanu współczesnej Białorusi autorstwa Aleksandra Karwackiego.

Więcej na temat nowego numeru, dostępnego także w naszej księgarni internetowej ksiegarnia.piotrskarga.pl):

http://www.poloniachristiana.pl/spis_tresci,22,0,0,0,PCH,numer.html


PiotrSkarga.pl
 
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.