Kibicujemy Węgrom!

2011-07-08 00:00:00
Kibicujemy Węgrom!
Wakacyjny numer „Polonia Christiana” już w sprzedaży

Na Węgrzech dokonuje się niezwykły eksperyment. Fidesz Victora Orbána podejmuje oto próbę odnowy, a właściwie całkowitej odbudowy państwa na skalę niespotykaną w naszej części Europy, dotkniętej najpierw tragediami XX wieku, z półwieczem niewoli komunistycznej na czele, później zaś procesem demoliberalnego gnicia.(…) Przy wszystkich słabościach projektu Orbána, próbującego wszak się zmieścić w szeroko pojmowanym „demokratycznym konsensusie”, nie sposób szczerze i otwarcie mu nie kibicować – tak zaczyna się tekst otwierający główny blok tematyczny lipcowo-sierpniowego numeru „Polonia Christiana”.


Z artykułów zamieszczonych w Temacie numeru dowiedzą się Państwo, co stoi u początku zmian, jakie od zeszłorocznego przejęcia władzy przez centroprawicę dokonują się w kraju naszych bratanków. Autorzy pisma rozmawiali z Węgrami, którzy są owych zmian współautorami (Miklós Soltész) bądź z życzliwością i nadzieją się im przyglądają (prof. Csaba Gy. Kiss). Z kolei artykuły Aleksandra Smolarskiego (Bratanków dzieje wspólne), Jarosława Szarka (Żyć w niewoli czy swobodzie) i Sławomira Skiby (Męczennik Ostpolitik – o bohaterskim kardynale Mindszenty’m) traktują o dziedzictwie, do którego odwołują się reformatorzy Orbána.

Wiele amerykańskich organizacji zajmujących się prawami pacjentów, a także lekarzy jest wspierana finansowo przez koncerny farmaceutyczne. Wszyscy oni skrupulatnie strzegą informacji na temat swoich budżetów. Czy w Polsce związki pomiędzy koncernami, lekarzami i organizacjami pacjentów są bardziej przejrzyste? Niestety, wręcz przeciwnie. Przeczytamy o tym w tekście Koncerny poza kontrolą Natalii Dueholm.

Miecz – rycerska rzecz z miłości i godności wzięta, miecz to krzyż i śmierć szlachetna i święta – śpiewa bard dawnej Polski Jacek Kowalski. O symbolice i znaczeniu jednego z najbardziej charakterystycznych atrybutów średniowiecza pisze dla „Polonia Christiana” Jacek Hoga na kanwie trwającej w paryskim Musée de Cluny wystawy pt. Miecz, sposoby użycia, mit i symbol.

Ponadto w numerze m.in. podróże w czasie i przestrzeni (do Kapadocji, Koenigsburga, Grodna Siedlęcina, a także wędrówka po dziełach i obyczajach Belle Epoque) i smutna diagnoza stanu współczesnej Białorusi autorstwa Aleksandra Karwackiego.

Więcej na temat nowego numeru, dostępnego także w naszej księgarni internetowej ksiegarnia.piotrskarga.pl):

http://www.poloniachristiana.pl/spis_tresci,22,0,0,0,PCH,numer.html


PiotrSkarga.pl
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.