Kiszczak wnioskował o złagodzenie kar dla morderców ks. Popiełuszki

2009-02-16 00:00:00
Kiszczak wnioskował o złagodzenie kar dla morderców ks. Popiełuszki

W listopadzie 1987 roku minister spraw wewnętrznych PRL Czesław Kiszczak zabiegał o zmniejszenie kar dla zabójców ks. Jerzego Popiełuszki – ustalił serwis internetowy tvp.info. Dokument podpisany przez gen. Kiszczaka odnaleźli historycy IPN. Pismo jest datowane na 26 listopada 1987 roku. Adresatem jest Józef Żyta, prokurator generalny PRL.

Jak informuje tvp.info, Kiszczak wnosił w nim o „złagodzenie orzeczonych prawomocnie kar pozbawienia wolności wobec Grzegorza Piotrowskiego, Adama Pietruszki, Leszka Pękali i Waldemara Chmielewskiego”, czyli osób zamieszanych w zabójstwo kapelana „Solidarności”. Kiszczak chce, by ich kary zostały zmniejszone o około jedną trzecią, np. w przypadku Grzegorza Piotrowskiego z 25 do 15 lat, a Adama Pietruszki – z 15 do 10.

Można postawić hipotezę, że generał Kiszczak wykonywał zobowiązania z mordercami, a zabójcy duchownego na procesie toruńskim wzięli na siebie odpowiedzialność w zamian za gwarancję, że przy nadarzających się okazjach będę podlegali pozaprawnym amnestiom – komentuje historyk IPN prof. Jan Żaryn.

Wniosek gen. Kiszczaka został uwzględniony. Już w grudniu 1987 roku skazanych objęła druga w przeciągu dwóch lat amnestia. Kary zmniejszono im dokładnie w takim wymiarze, o jaki wnosił gen. Kiszczak – podaje portal tvp.info.

W tym samym piśmie do prokuratora Józefa Żyty gen. Kiszczak prosił też o zmniejszenie wymiaru kary dla Roberta Chechłacza, 23-latka skazanego na początku stanu wojennego za zabójstwo funkcjonariusza MO Zdzisława Karosa. – Wniosek o złagodzenie kary dla Roberta Chechłacza miał pełnić rolę listka figowego – uważa prof. Żaryn.

Źródło: tvp.info
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.