Coraz więcej spraw dzieli dwie partie koalicji rządzącej: Polskie Stronnictwo Ludowe i Platformę Obywatelską. Szef PSL Waldemar Pawlak otwarcie krytykuje propozycje reform wysuwane przez premiera Donalda Tuska.
Wicepremier Waldemar Pawlak otwiera coraz więcej pól konfliktu z premierem Donaldem Tuskiem. Szef PSL ma odmienne zdanie w sprawie zmiany wieku emerytalnego, PIT dla rolników, reformy sądownictwa, a także kwestii istnienia OFE - informuje „Rzeczpospolita”.
Reforma podniesienia wieku emerytalnego powinna, zdaniem Pawlaka, być wprowadzona nie natychmiast, ale z pewnym opóźnieniem. Postuluje on również zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Jego zdaniem wiek w którym kobiety będą przechodzić na emeryturę powinien być uzależniony od ilości urodzonych dzieci. Inną kwestią sporną jest opodatkowanie rolników. PO chce wprowadzenia rachunkowości w rolnictwie, zaś PSL postuluje uzależnienie wysokości podatku od posiadanego areału, a nie dochodów. Kontrowersje między koalicjantami budzi również reforma wymiaru sprawiedliwości. Projekt ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina zakłada likwidację części sądów powiatowych, co PSL uważa za pierwszy krok na drodze likwidacji powiatów w ogóle i zdecydowanie się temu projektowi przeciwstawia.
Na tym jednak nie koniec sporów w koalicji. PSL wysuwa również własne propozycje zmian. Wicepremier Pawlak zwraca uwagę, że w przyszłości może okazać się konieczna likwidacja OFE, a składki na drugi filar trafią do kieszeni obywateli. Ubezpieczenie będzie pokrywane przez ZUS, tym samym więc składki zostaną obniżone, a państwo będzie gwarantowało minimalne świadczenia. Wzorem ma tu być system kanadyjski.
- To dla PO błogosławieństwo, że ma partnera koalicyjnego, który potrafi artykułować, co ludzie powszechnie mówią. Jeśli mieliby się tylko zamknąć w gabinetach i robić zmiany z perspektywy potakiwaczy, to dawno PO straciłaby władzę – mówi Pawlak. Szef PSL wykorzystuje więc protesty przeciwko umowie ACTA proponując nowelizację prawa autorskiego, która może zalegalizować wymianę utworów między tysiącami osób, np. na portalach społecznościowych.
Koalicja PO i PSL rządzi drugą kadencję. Dotychczas przedstawiciele obydwu partii prezentowali raczej wizję zgodnej współpracy. Od pewnego czasu jednak PSL coraz głośniej artykułuje różnice w poglądach na poszczególne projekty zmian proponowane przez premiera Tuska.
Źródło: rp.pl
ged