Kolejne zgrzyty w koalicji. Pawlak krytykuje Tuska

2012-02-23 00:00:00
Kolejne zgrzyty w koalicji. Pawlak krytykuje Tuska

Coraz więcej spraw dzieli dwie partie koalicji rządzącej: Polskie Stronnictwo Ludowe i Platformę Obywatelską. Szef PSL Waldemar Pawlak otwarcie krytykuje propozycje reform wysuwane przez premiera Donalda Tuska. 

Wicepremier Waldemar Pawlak otwiera coraz więcej pól konfliktu z premierem Donaldem Tuskiem. Szef PSL ma odmienne zdanie w sprawie zmiany wieku emerytalnego, PIT dla rolników, reformy sądownictwa, a także kwestii istnienia OFE - informuje „Rzeczpospolita”.
 
Reforma podniesienia wieku emerytalnego powinna, zdaniem Pawlaka, być wprowadzona nie natychmiast, ale z pewnym opóźnieniem. Postuluje on również zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.  Jego zdaniem wiek w którym kobiety będą przechodzić na emeryturę powinien być uzależniony od ilości urodzonych dzieci. Inną kwestią sporną jest opodatkowanie rolników. PO chce wprowadzenia rachunkowości w rolnictwie, zaś PSL postuluje uzależnienie wysokości podatku od posiadanego areału, a nie dochodów. Kontrowersje między koalicjantami budzi również reforma wymiaru sprawiedliwości. Projekt ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina zakłada likwidację części sądów powiatowych, co PSL uważa za pierwszy krok na drodze likwidacji powiatów w ogóle i zdecydowanie się temu projektowi przeciwstawia. 
 
Na tym jednak nie koniec sporów w koalicji. PSL wysuwa również własne propozycje zmian. Wicepremier Pawlak zwraca uwagę, że w przyszłości może okazać się konieczna likwidacja OFE, a składki na drugi filar trafią do kieszeni obywateli. Ubezpieczenie będzie pokrywane przez ZUS, tym samym więc składki zostaną  obniżone, a państwo będzie gwarantowało minimalne świadczenia. Wzorem ma tu być system kanadyjski. 
 
- To dla PO błogosławieństwo, że ma partnera koalicyjnego, który potrafi artykułować, co ludzie powszechnie mówią. Jeśli mieliby się tylko zamknąć w gabinetach i robić zmiany z perspektywy potakiwaczy, to dawno PO straciłaby władzę – mówi Pawlak. Szef PSL wykorzystuje więc protesty przeciwko umowie ACTA proponując nowelizację prawa autorskiego, która może zalegalizować wymianę utworów między tysiącami osób, np. na portalach społecznościowych.  
 
Koalicja PO i PSL rządzi drugą kadencję. Dotychczas przedstawiciele obydwu partii prezentowali raczej wizję zgodnej współpracy. Od pewnego czasu jednak PSL coraz głośniej artykułuje różnice w poglądach na poszczególne projekty zmian proponowane przez premiera Tuska. 


Źródło: rp.pl
ged
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!