Kolorado: proponowana ustawa zagraża organizacjom katolickim

2008-01-25 00:00:00

Arcybiskup Denver Charles Chaput uważa, że zastosowanie ustawy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu także w organizacjach religijnych zagraża katolickim organizacjom charytatywnym, korzystającym z funduszy państwowych. Katolicka Konferencja z Kolorado otrzymuje z różnych źródeł sygnały, że za proponowaną nowelizacją prawa stoi organizacja Anti-Defamation League (ADL), ta sama, która zaprotestowała przeciwko filmowi „Pasja” Mela Gibbsona, uznając go za antysemicki – donosi CNA.


Ustawa jest tak restrykcyjna, że zabrania preferowania katolików na kluczowe stanowiska w katolickich organizacjach non-profit. Miejscowy arcybiskup oświadczył, że jeśli proponowane prawo zostanie uchwalone, to będzie musiał rozwiązać katolickie organizacje charytatywne, korzystające z funduszy publicznych.

Ustawa HB 1080 przewiduje „ograniczenie możliwości zastosowania wyjątków odnośnie prawa zakazującego dyskryminacji przy zatrudnianiu w religijnych organizacjach, stowarzyszeniach, instytucjach edukacyjnych czy innych wspólnotach religijnych, jeśli korzystają one z funduszy rządowych”.

Religijne stowarzyszenia, organizacje i szkoły, które będą chciały zatrudnić dane osoby, będą musiały przestrzegać ustawy o niedyskrymiancji np. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie, ale również orientację seksualną itp. Pod tym względem projekt ustawy podobny jest do brytyjskiego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, tak bardzo oprotestowanego przez tamtejszą hierarchię Kościoła katolickiego, obawiającą się tego, że trzeba będzie zamykać szkoły, domy dziecka itp., żeby nie pozwolić na zatrudnianie w nich homoseksualistów.

Arcybiskup Denver, Charles J. Chaput skrytykował projekt ustawy za to, że zagraża ona tożsamości religijnej katolickich organizacji non-profit współpracujących z agendami rządowymi i naraża na szwank ich dobre imię. Ze względu na ogromne zaangażowanie tego typu organizacji w pracę w społeczeństwie „katolicy poniosą nieproporcjonalną stratę”. „Katolickie organizacje z archidiecezji w Denver są największymi pozarządowymi organizacjami działającymi w Rocky Mountain West” – napisał arcybiskup.

Arcybiskup jest przekonany, że proponowane prawo nie pozwoli katolickim organizacjom non-profit na zachowanie swojej tożsamości, o której decyduje niejednokrotnie jej kierownictwo.

A (...) główne stanowisko w katolickich organizacjach charytatywnych, co jest oczywiste, musi być obsadzone przez wierzącego i praktykującego katolika. Katolicka charytatywność jest dokładnie tym, co ta nazwa oznacza: służeniem ogółowi poprzez wspólnotę katolicką, co stanowi część misji religijnej Kościoła katolickiego”– napisał hierarcha.

Arcybiskup stwierdził, że zawsze, kiedy zaistnieje niebezpieczeństwo utraty tożsamości religijnej i uniemożliwi się realizację misji katolickiej, organizacje takie będą rozwiązywane.

„Katolickie organizacje charytatywne cieszą się ze współpracy z rządem i chcą współpracować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Jednak nie zamierzają tego czynić za cenę tożsamości religijnej” – zastrzegł abp Chaput.

Wielu katolików uważa, że celem zaproponowanej ustawy jest usunięcie grup religijnych ze sfery publicznej.

Źródło: Catholic News Agency, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025