Kolorado: proponowana ustawa zagraża organizacjom katolickim
2008-01-25 00:00:00
Arcybiskup Denver Charles Chaput uważa, że zastosowanie ustawy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu także w organizacjach religijnych zagraża katolickim organizacjom charytatywnym, korzystającym z funduszy państwowych. Katolicka Konferencja z Kolorado otrzymuje z różnych źródeł sygnały, że za proponowaną nowelizacją prawa stoi organizacja Anti-Defamation League (ADL), ta sama, która zaprotestowała przeciwko filmowi „Pasja” Mela Gibbsona, uznając go za antysemicki – donosi CNA.
Ustawa jest tak restrykcyjna, że zabrania preferowania katolików na kluczowe stanowiska w katolickich organizacjach non-profit. Miejscowy arcybiskup oświadczył, że jeśli proponowane prawo zostanie uchwalone, to będzie musiał rozwiązać katolickie organizacje charytatywne, korzystające z funduszy publicznych.
Ustawa HB 1080 przewiduje „ograniczenie możliwości zastosowania wyjątków odnośnie prawa zakazującego dyskryminacji przy zatrudnianiu w religijnych organizacjach, stowarzyszeniach, instytucjach edukacyjnych czy innych wspólnotach religijnych, jeśli korzystają one z funduszy rządowych”.
Religijne stowarzyszenia, organizacje i szkoły, które będą chciały zatrudnić dane osoby, będą musiały przestrzegać ustawy o niedyskrymiancji np. ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie, ale również orientację seksualną itp. Pod tym względem projekt ustawy podobny jest do brytyjskiego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, tak bardzo oprotestowanego przez tamtejszą hierarchię Kościoła katolickiego, obawiającą się tego, że trzeba będzie zamykać szkoły, domy dziecka itp., żeby nie pozwolić na zatrudnianie w nich homoseksualistów.
Arcybiskup Denver, Charles J. Chaput skrytykował projekt ustawy za to, że zagraża ona tożsamości religijnej katolickich organizacji non-profit współpracujących z agendami rządowymi i naraża na szwank ich dobre imię. Ze względu na ogromne zaangażowanie tego typu organizacji w pracę w społeczeństwie „katolicy poniosą nieproporcjonalną stratę”. „Katolickie organizacje z archidiecezji w Denver są największymi pozarządowymi organizacjami działającymi w Rocky Mountain West” – napisał arcybiskup.
Arcybiskup jest przekonany, że proponowane prawo nie pozwoli katolickim organizacjom non-profit na zachowanie swojej tożsamości, o której decyduje niejednokrotnie jej kierownictwo.
”A (...) główne stanowisko w katolickich organizacjach charytatywnych, co jest oczywiste, musi być obsadzone przez wierzącego i praktykującego katolika. Katolicka charytatywność jest dokładnie tym, co ta nazwa oznacza: służeniem ogółowi poprzez wspólnotę katolicką, co stanowi część misji religijnej Kościoła katolickiego”– napisał hierarcha.
Arcybiskup stwierdził, że zawsze, kiedy zaistnieje niebezpieczeństwo utraty tożsamości religijnej i uniemożliwi się realizację misji katolickiej, organizacje takie będą rozwiązywane.
„Katolickie organizacje charytatywne cieszą się ze współpracy z rządem i chcą współpracować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Jednak nie zamierzają tego czynić za cenę tożsamości religijnej” – zastrzegł abp Chaput.
Wielu katolików uważa, że celem zaproponowanej ustawy jest usunięcie grup religijnych ze sfery publicznej.
Źródło: Catholic News Agency, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.