Kolumbia: kampania na rzecz konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia

2011-03-07 00:00:00
Kolumbia: kampania na rzecz konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia

W Kolumbii trwa kampania na rzecz wprowadzenia do konstytucji zapisu gwarantującego ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest obrona ludzkiego życia – powiedział bp Juan Vicente Córdoba, sekretarz generalny episkopatu Kolumbii.

Przemawiając podczas ingresu ordynariusza diecezji Malaga bp. Victora Ochoa Cadavida, w sobotę 5 marca, kolumbijski hierarcha odniósł się w ten sposób do petycji skierowanej do parlamentarzystów wzywającej do zmiany konstytucji, w której powinien znaleźć się zapis stwierdzający, że ludzkie życie jest chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. W niedzielę 6 marca, we wszystkich kościołach Kolumbii trwała akcja zbierania podpisów pod petycją.

Impulsem do przeprowadzenia kampanii była inicjatywa grupy polityków, którzy zaproponowali zmianę 11 paragrafu kolumbijskiej konstytucji, która gwarantuje, że „ludzkie życie jest chronione i kara śmierci jest zabroniona”. Politycy chcą usunąć zapis: „kara śmierci jest zabroniona”. Zainspirowani tym świeccy katolicy zamierzają wykorzystać rozpoczętą dyskusję i wprowadzić do ustawy zasadniczej zapis o ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Inicjatywę poparł kolumbijski episkopat. W komunikacie skierowanym do wiernych biskupi podkreślili, że w tę akcję włącza się nie tylko Kościół katolicki ale również inne wyznania chrześcijańskie.

Listy z podpisami powinny trafić do siedziby episkopatu do 14 marca, ponieważ 18 marca rozpoczyna się parlamencie kolumbijskim pierwsze czytanie projektu zmiany konstytucji.

Prawo aborcyjne w Kolumbii jest podobne do polskiego. Kobieta ma prawo do aborcji w trzech przypadkach: zagrożenia życia, gdy płód powstał w wyniku gwałtu lub gdy jest poważnie uszkodzony. Prawo zostało zaakceptowane przez Sąd Konstytucyjny w 2006 r. przy ostrym sprzeciwie Kościoła katolickiego i części środowiska medycznego. W 2010 r. Sąd Konstytucyjny zobowiązał wszystkie placówki medyczne do zapewnienia możliwości przeprowadzenia aborcji.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.