Kolumbia: masowe poparcie konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia

2011-07-25 00:00:00
Kolumbia: masowe poparcie konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia


Ponad cztery miliony Kolumbijczyków podpisało się pod obywatelskim projektem wniesienia do konstytucji poprawki, która chroniłaby życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci. Informując o tak masowej skali poparcia, sekretarz generalny episkopatu Kolumbii, bp Juan Vicente Córdoba podkreślił, że wbrew temu, co sugerują niektóre media, kampania na rzecz ochrony życia nie jest projektem jednej partii, lecz popiera ją wiele ugrupowań politycznych oraz przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i religii. 

Projekt zmiany konstytucji z podpisami trafił już do kolumbijskiego parlamentu. Jeśli zostanie zaakceptowany, skutecznie będzie chronił przed próbami legalizacji aborcji na życzenie lub eutanazji. Inicjatorem kampanii jest przywódca Partii Konserwatywnej Jose Dario Salazar. Projekt oficjalnie poparł kolumbijski episkopat.

Obowiązujące w Kolumbii prawo aborcyjne jest podobne do polskiego. Kobieta może bezkarnie uśmiercić swoje nienarodzone dziecko w trzech przypadkach: zagrożenia życia, gdy poczęcie było wynikiem gwałtu lub gdy płód jest poważnie uszkodzony. Prawo zostało zaakceptowane przez Trybunału Konstytucyjny w maju 2006 r. przy sprzeciwie Kościoła katolickiego i części środowiska medycznego. Orzeczenie kolumbijskiego Trybunału krytykowało wówczas wielu lekarzy. Szczególnie zaniepokoiło ich zezwolenie na aborcję w przypadku deformacji i schorzeń płodu. Zdaniem ekspertów, otwiera to furtkę do zabijania istot ludzkich dotkniętych jakąkolwiek deformacją.

W 2010 r. kolumbijski Sąd Konstytucyjny zobowiązał wszystkie placówki medyczne, w tym także chrześcijańskie, do zapewnienia możliwości przeprowadzenia aborcji. Rząd ukarał grzywną co najmniej jeden szpital katolicki za niepodporządkowanie się tym przepisom.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.