Kolumbia: masowe poparcie konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia

2011-07-25 00:00:00
Kolumbia: masowe poparcie konstytucyjnego zapisu o ochronie ludzkiego życia


Ponad cztery miliony Kolumbijczyków podpisało się pod obywatelskim projektem wniesienia do konstytucji poprawki, która chroniłaby życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci. Informując o tak masowej skali poparcia, sekretarz generalny episkopatu Kolumbii, bp Juan Vicente Córdoba podkreślił, że wbrew temu, co sugerują niektóre media, kampania na rzecz ochrony życia nie jest projektem jednej partii, lecz popiera ją wiele ugrupowań politycznych oraz przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i religii. 

Projekt zmiany konstytucji z podpisami trafił już do kolumbijskiego parlamentu. Jeśli zostanie zaakceptowany, skutecznie będzie chronił przed próbami legalizacji aborcji na życzenie lub eutanazji. Inicjatorem kampanii jest przywódca Partii Konserwatywnej Jose Dario Salazar. Projekt oficjalnie poparł kolumbijski episkopat.

Obowiązujące w Kolumbii prawo aborcyjne jest podobne do polskiego. Kobieta może bezkarnie uśmiercić swoje nienarodzone dziecko w trzech przypadkach: zagrożenia życia, gdy poczęcie było wynikiem gwałtu lub gdy płód jest poważnie uszkodzony. Prawo zostało zaakceptowane przez Trybunału Konstytucyjny w maju 2006 r. przy sprzeciwie Kościoła katolickiego i części środowiska medycznego. Orzeczenie kolumbijskiego Trybunału krytykowało wówczas wielu lekarzy. Szczególnie zaniepokoiło ich zezwolenie na aborcję w przypadku deformacji i schorzeń płodu. Zdaniem ekspertów, otwiera to furtkę do zabijania istot ludzkich dotkniętych jakąkolwiek deformacją.

W 2010 r. kolumbijski Sąd Konstytucyjny zobowiązał wszystkie placówki medyczne, w tym także chrześcijańskie, do zapewnienia możliwości przeprowadzenia aborcji. Rząd ukarał grzywną co najmniej jeden szpital katolicki za niepodporządkowanie się tym przepisom.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.