Kolumbijscy kapłani wystąpili w obronie celibatu
2009-06-01 00:00:00
Księża z diecezji Cartagena w Kolumbii ogłosili dokument, w którym podkreślają znaczenie kapłańskiego celibatu i swoją zdolność do życia w nim. Wskazują również, że łamanie przez niektórych duchownych zobowiązań wynikających ze święceń kapłańskich nie oznacza, że „wszyscy księża są tacy sami”. Przywołując pojedyncze przypadki niewierności kapłaństwu, Kościołowi i Jezusowi Chrystusowi „niesłusznie osądza się wszystkich na podstawie zachowania niektórych” - wskazali kolumbijscy księża.
„Odrzucamy często głoszony pogląd, zgodnie z którym celibat kapłański w Kościele katolickim jest narzucony przez prawo wszystkim, którzy chcą przyjąć sakrament święceń. Tak nie jest. Każdy chrześcijanin, który przyjmuje sakrament święceń godzi się na celibat w pełni świadomie i w sposób wolny po trwającym przez lata przygotowaniu, głębokiej refleksji i wytrwałej modlitwie” – przypominają kolumbijscy duchowni.
Jednocześnie proszą opinię publiczną o szacunek dla swego wyboru i zaangażowania. Wskazują, że podejmują celibat dla Chrystusa, dla dobra Kościoła i dla służby bliźnim. „Chrześcijański celibat, choć jest wyborem trudnym i wymagającym, stanowi wolną odpowiedź człowieka na wielkoduszny dar Boga. Nie jest prawem ani nakazem. Jest wolnym wyborem motywowanym wiarą oraz miłością do Boga i ludzi” – tłumaczą księża.
Wskazują na „świętość licznych kapłanów, którzy w trudnych czasach zawsze dawali świadectwo słowu Bożemu”. Ich wierność pochodziła z osobistego doświadczenia Boga, które było ich siłą.
Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!