Kolumbijscy kapłani wystąpili w obronie celibatu

2009-06-01 00:00:00

Księża z diecezji Cartagena w Kolumbii ogłosili dokument, w którym podkreślają znaczenie kapłańskiego celibatu i swoją zdolność do życia w nim. Wskazują również, że łamanie przez niektórych duchownych zobowiązań wynikających ze święceń kapłańskich nie oznacza, że „wszyscy księża są tacy sami”. Przywołując pojedyncze przypadki niewierności kapłaństwu, Kościołowi i Jezusowi Chrystusowi „niesłusznie osądza się wszystkich na podstawie zachowania niektórych” - wskazali kolumbijscy księża.

„Odrzucamy często głoszony pogląd, zgodnie z którym celibat kapłański w Kościele katolickim jest narzucony przez prawo wszystkim, którzy chcą przyjąć sakrament święceń. Tak nie jest. Każdy chrześcijanin, który przyjmuje sakrament święceń godzi się na celibat w pełni świadomie i w sposób wolny po trwającym przez lata przygotowaniu, głębokiej refleksji i wytrwałej modlitwie” – przypominają kolumbijscy duchowni.

Jednocześnie proszą opinię publiczną o szacunek dla swego wyboru i zaangażowania. Wskazują, że podejmują celibat dla Chrystusa, dla dobra Kościoła i dla służby bliźnim. „Chrześcijański celibat, choć jest wyborem trudnym i wymagającym, stanowi wolną odpowiedź człowieka na wielkoduszny dar Boga. Nie jest prawem ani nakazem. Jest wolnym wyborem motywowanym wiarą oraz miłością do Boga i ludzi” – tłumaczą księża.

Wskazują na „świętość licznych kapłanów, którzy w trudnych czasach zawsze dawali świadectwo słowu Bożemu”. Ich wierność pochodziła z osobistego doświadczenia Boga, które było ich siłą.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.