Kolumbijski prokurator generalny chce zwiększenia liczby aborcji
2008-05-13 00:00:00
Kolumbijski prokurator generalny Edgardo Maya jest rozczarowany z tego powodu, że od czasu depenalizacji aborcji przez Sąd Konstytucyjny w 2006 r., przeprowadzono w tym kraju zaledwie 40 „zabiegów” aborcji – donosi LifeSiteNews.com. Zgodnie z prawem kolumbijskim kobieta może dokonać aborcji w przypadku gwałtu, kazirodztwa, wykrycia ciężkiego uszkodzenia płodu lub gdy ciąża zagraża jej życiu.
Prokurator chce, aby w kraju przeprowadzano więcej „zabiegów przerywania ciąży”. W tym celu podjął działania, które mają zmusić prywatne kliniki, w tym placówki należące do Kościoła katolickiego, aby nie odwodziły kobiet od dokonywania aborcji, lecz przeprowadzały „zabiegi”. Chce sprawić, by lekarze nie mogli powoływać się na klauzulę sumienia. Jak na razie medycy wszystkich szpitali katolickich odmówili świadczenia tego typu usług.
Biuro prokuratora opracowało raport, w którym urzędnicy skarżą się na „trudności i przeszkody w uzyskaniu dostępu do usługi dobrowolnego przerwania ciąży”.
Pośród przeszkód, które zostały potępione w raporcie Maya wymienia się „sprzeciw sumienia, na który powołują się instytucje usprawiedliwiając odmowę świadczenia tych usług”, jak również „ingerencję urzędników państwowych w sprawy instytucji prywatnych w celu odwodzenia kobiet od przerywania ciąży”.
Gdy katolicki szpital San Ignacio, należący do zakonu jezuitów, nie zgodził się na zabicie w łonie kobiety nienarodzonego dziecka, u którego wykryto wadę wrodzoną, prokurator generalny nakazał ministrowi zdrowia zlecenia śledztwa w tej sprawie. Lekarze byli przesłuchiwani.
W raporcie ubolewa się także nad faktem, że urzędnicy państwowi wciąż wymagają zezwolenia rodziców na dokonanie aborcji w przypadku nieletnich kobiet poniżej 14 roku życia, chociaż Sąd Konstytucyjny uznał, że nie jest ono konieczne.
Prokurator generalny wdrożył system monitoringu w celu sprawdzenia, czy postanowienia Sądu są właściwie wypełniane.
Mówi się, że raport urzędu prokuratora generalnego, potępiający szpitale katolickie oraz urzędników broniących życia nienarodzonych powstał w odpowiedzi na naciski międzynarodowej proaborcyjnej organizacji Women”s Link Worldwide, która ostatnio oświadczyła, że większość najbardziej „niepokojących” przeszkód w przeprowadzaniu aborcji w Kolumbii wynika z „nadużywania sprzeciwu sumienia”.
Zdaniem Moniki Roa z organizacji Women’s Link Sąd Konstytucyjny wyraźnie stwierdził, że tylko lekarze indywidualni a nie całe instytucje mogą się powoływać na sprzeciw sumienia.
Skarży się ona także, że lekarze zatrudnieni w szpitalach publicznych odmawiają przeprowadzania „zabiegów aborcji” z powodu sprzeciwu sumienia i nie wymaga się od nich skierowania kobiety do innego medyka, który taki „zabieg” może przeprowadzić.
Monica Roa, prawniczka, która m.in. zainicjowała walkę o zmianę ustawy zakazującej wszelkiej aborcji pod groźbą kary więzienia dla kobiety i lekarza do czterech lat, powiedziała ostatnio gazecie „El Tiempo”, że chce podwoić wysiłki, aby więcej publicznie mówiło się o postanowieniach Sądu Konstytucyjnego.
– Zakończył się okres przejściowy. Teraz konieczna jest bardziej efektywna kontrola wypełniania postanowień Sądu – stwierdziła.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.