Kolumbijski prokurator generalny chce zwiększenia liczby aborcji
2008-05-13 00:00:00

Kolumbijski prokurator generalny Edgardo Maya jest rozczarowany z tego powodu, że od czasu depenalizacji aborcji przez Sąd Konstytucyjny w 2006 r., przeprowadzono w tym kraju zaledwie 40 „zabiegów” aborcji – donosi LifeSiteNews.com. Zgodnie z prawem kolumbijskim kobieta może dokonać aborcji w przypadku gwałtu, kazirodztwa, wykrycia ciężkiego uszkodzenia płodu lub gdy ciąża zagraża jej życiu.
Prokurator chce, aby w kraju przeprowadzano więcej „zabiegów przerywania ciąży”. W tym celu podjął działania, które mają zmusić prywatne kliniki, w tym placówki należące do Kościoła katolickiego, aby nie odwodziły kobiet od dokonywania aborcji, lecz przeprowadzały „zabiegi”. Chce sprawić, by lekarze nie mogli powoływać się na klauzulę sumienia. Jak na razie medycy wszystkich szpitali katolickich odmówili świadczenia tego typu usług.
Biuro prokuratora opracowało raport, w którym urzędnicy skarżą się na „trudności i przeszkody w uzyskaniu dostępu do usługi dobrowolnego przerwania ciąży”.
Pośród przeszkód, które zostały potępione w raporcie Maya wymienia się „sprzeciw sumienia, na który powołują się instytucje usprawiedliwiając odmowę świadczenia tych usług”, jak również „ingerencję urzędników państwowych w sprawy instytucji prywatnych w celu odwodzenia kobiet od przerywania ciąży”.
Gdy katolicki szpital San Ignacio, należący do zakonu jezuitów, nie zgodził się na zabicie w łonie kobiety nienarodzonego dziecka, u którego wykryto wadę wrodzoną, prokurator generalny nakazał ministrowi zdrowia zlecenia śledztwa w tej sprawie. Lekarze byli przesłuchiwani.
W raporcie ubolewa się także nad faktem, że urzędnicy państwowi wciąż wymagają zezwolenia rodziców na dokonanie aborcji w przypadku nieletnich kobiet poniżej 14 roku życia, chociaż Sąd Konstytucyjny uznał, że nie jest ono konieczne.
Prokurator generalny wdrożył system monitoringu w celu sprawdzenia, czy postanowienia Sądu są właściwie wypełniane.
Mówi się, że raport urzędu prokuratora generalnego, potępiający szpitale katolickie oraz urzędników broniących życia nienarodzonych powstał w odpowiedzi na naciski międzynarodowej proaborcyjnej organizacji Women”s Link Worldwide, która ostatnio oświadczyła, że większość najbardziej „niepokojących” przeszkód w przeprowadzaniu aborcji w Kolumbii wynika z „nadużywania sprzeciwu sumienia”.
Zdaniem Moniki Roa z organizacji Women’s Link Sąd Konstytucyjny wyraźnie stwierdził, że tylko lekarze indywidualni a nie całe instytucje mogą się powoływać na sprzeciw sumienia.
Skarży się ona także, że lekarze zatrudnieni w szpitalach publicznych odmawiają przeprowadzania „zabiegów aborcji” z powodu sprzeciwu sumienia i nie wymaga się od nich skierowania kobiety do innego medyka, który taki „zabieg” może przeprowadzić.
Monica Roa, prawniczka, która m.in. zainicjowała walkę o zmianę ustawy zakazującej wszelkiej aborcji pod groźbą kary więzienia dla kobiety i lekarza do czterech lat, powiedziała ostatnio gazecie „El Tiempo”, że chce podwoić wysiłki, aby więcej publicznie mówiło się o postanowieniach Sądu Konstytucyjnego.
– Zakończył się okres przejściowy. Teraz konieczna jest bardziej efektywna kontrola wypełniania postanowień Sądu – stwierdziła.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.