Kolumbijski Sąd Konstytucyjny po stronie tradycyjnego małżeństwa

2010-11-16 00:00:00
Kolumbijski Sąd Konstytucyjny po stronie tradycyjnego małżeństwa

11 listopada Sąd Konstytucyjny Kolumbii, przychylając się do wniosku prokuratora generalnego, Alejandro Ordoneza Maldonado przyjął głosami pięciu sędziów przy czterech przeciwnych orzeczenie, zgodnie z którym nie można zmieniać prawnej definicji małżeństwa w Kolumbii.

W 2009 r. adwokat Felipe Montoya Castro zakwestionował zapis, stanowiący, że małżeństwo może istnieć jedynie pomiędzy mężczyzną i kobietą. Jego zdaniem zapis ten uniemożliwia pederastom i lesbijkom zawarcie legalnego związku małżeńskiego.

Sąd w uzasadnieniu wyroku napisał, że obecna definicja małżeństwa wywodzi się z dziewiętnastego wieku. Definiuje ona małżeństwo jako „umowę przez którą jeden mężczyzna i jedna kobieta łączą się ze sobą w celu prowadzenia wspólnego życia, prokreacji i wzajemnego pomagania sobie”.

Sędziowie uznali, że argumenty Montoy’i twierdzącego, że tradycyjna definicja małżeństwa narusza prawo do równości, jak również prawo każdego do traktowania pozbawionego okrucieństwa, były niewystarczające.

Zdaniem prokuratora Ordoneza, Montoya nie przedstawił „klarownych, pewnych, istotnych i wystarczających” powodów do zmiany definicji małżeństwa.

Tak zwane małżeństwa tej samej płci w Ameryce Łacińskiej są legalne w dwóch państwach: w Argentynie i Meksyku.

Źródło: CNA. AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!