Kombatanci pytają, kiedy znikną sierp i młot

2012-02-08 00:00:00
Kombatanci pytają, kiedy znikną sierp i młot

Organizacje kombatanckie domagają się od marszałek Sejmu Ewy Kopacz jak najszybszego wprowadzenia pod obrady projektu o usunięciu symboli komunistycznych z życia publicznego Rzeczypospolitej Polskiej zgłoszonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Oto treść oświadczenia Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych:

POKiN w Krakowie apeluje do pani Ewy Kopacz, marszałek Sejmu RP, o jak najszybsze wprowadzenie pod obrady zgłoszonego w grudniu ubiegłego roku przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy o usunięciu symboli komunistycznych z życia publicznego Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomimo zawierającego szereg rzeczowych argumentów historycznych listu poprzedniego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, śp. profesora Janusza Kurtyki, skierowanego do tych samorządów lokalnych, na terenie których znajdują się jeszcze pomniki, tablice pamiątkowe, a także nazwy ulic, placów, mostów, instytucji będące pozostałością po epoce PRL, sprawa ta utknęła w miejscu. Teraz pojawiła się wreszcie szansa na jej sfinalizowanie.

Doceniając niezależność i kompetencje władz samorządowych w tej materii uważamy, że wobec biernej postawy wielu z nich wobec reliktów komunizmu, Sejm RP powinien jak najszybciej przyjąć ustawę, na mocy której z polskiej przestrzeni publicznej ostatecznie zniknęłyby wszelkie pamiątki po okresie zniewolenia. Nie może być bowiem tak, aby w niepodległym państwie część samorządów lokalnych nadal tkwiła mentalnie w minionych czasach sowieckiej ideologii, utrzymując na swoich terenach relikty komunizmu.

dr Jerzy Bukowski, 
POKiN 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!