Komisja Majątkowa stara się o zwrot tego, co Kościołowi ukradziono

2008-09-17 00:00:00

Kościół katolicki wcale nie stara się odzyskać tego, co w szerokim pojęciu zostało znacjonalizowane po drugiej wojnie światowej. Komisja Majątkowa stara się o odzyskanie dla Kościoła tego, co mu zostało ukradzione – wyjaśnił 16 września rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Józef Kloch spotkał się z dziennikarzami w Warszawie w związku z licznymi zapytaniami po niedawnych publikacjach prasowych na temat zwrotu majątku kościelnego – informuje Radio Watykańskie.

Chociaż ustawa z 1950 r. gwarantowała, że przy parafiach mogą pozostać majątki do 50 ha, to jednak potem nadgorliwi urzędnicy zabierali je, po prostu konfiskowali, kradli – zauważył rzecznik episkopatu. Ks. Kloch przypomniał, że od 17 lat tym właśnie problemem zajmuje się Komisja Majątkowa. – Niestety, Agencja Nieruchomości Rolnych nie wypełnia dobrze swoich zadań ustawowych, skoro ta praca tak długo trwa – powiedział.

Trudno też mówić, że oddaje się ar za ar, hektar za hektar, bowiem 22 ary w środku Warszawy to nie jest to samo, co 22 ary ziemi nad granicą słowacką. Zatem używanie argumentu, że Kościół i tak już więcej dostał niż mu się należało, jest po prostu nieprawdziwy i błędny. Chodzi o ekwiwalent co do wartości danej nieruchomości, a nie ar za ar czy hektar za hektar – dodał rzecznik episkopatu.

Parlamentarny Klub Lewicy zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, zwłaszcza tych przepisów, które dotyczą działalności Komisji Majątkowej. Zdaniem posłów Lewicy instytucja ta powinna zostać zlikwidowana – podaje rozgłośnia watykańska.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.