Komitet ONZ: ustawa zabraniająca aborcji w Nikaragui narusza konwencję o zapobieganiu torturom
2009-05-29 00:00:00
Komitet ONZ zajmujący się monitorowaniem zgodności postanowień krajowych przepisów z międzynarodową konwencją w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, poniżającego lub nieludzkiego traktowania albo karania, stwierdził ostatnio, że Nikaragua poprzez prawo zakazujące całkowicie aborcji łamie tę konwencję. Trzy lata temu kraj ten wprowadził prawo zakazujące uśmiercania dzieci poczętych z jakiegokolwiek powodu – informuje portal LifeSiteNews.com za C-FAM.org.
To już czwarty organ Organizacji Narodów Zjednoczonych, który atakuje rząd Nikaragui za prawo chroniące życie dzieci poczętych. Wcześniej swoje niezadowoleni wyraziły: Komitet ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), Komitet ds. Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz Komitet ds. Praw Cywilnych i Politycznych.
Krytycy są zdumieni i bardzo zaniepokojeni inicjatywami podejmowanymi przez komitety ONZ, bo przecież nigdy „prawo do aborcji” nie było ani wymieniane w traktatach negocjowanych przez państwa, ani też uwzględnione w dodatkowych protokołach przy ich ratyfikacji.
Lobbyści proaborcyjni nie ustają w zabiegach zmierzających do narzucenia państwom członkowskim ONZ nowych praw, w tym prawa do aborcji. ONZ otrzymała wsparcie od organizacji Amnesty International, która w specjalnym raporcie dotyczącym stosowania tortur na świecie, przygotowanym dla Komitetu stwierdziła, że nikaraguańska legislacja zabraniająca wszelkiej formy aborcji bez względu na okoliczności jest „nieludzka, poniżająca i jest wyrazem okrutnego traktowania kobiet”. Stąd jest ona równoważna z zastosowaniem tortur przez rząd Nikaragui, a to jest sprzeczne z międzynarodową konwencją o zapobieganiu torturom.
Zdaniem Amnesty International, Nikaragua „przyczynia się do śmierci kobiet i dziewcząt”. Stwierdzenie to odrzucają kategorycznie obrońcy życia. Carlos Polo, dyrektor Instytutu Badań nad Populacją zauważył, że odkąd rząd wprowadził restrykcyjne prawo zakazujące zabijania dzieci nienarodzonych z jakiegokolwiek powodu, znacznie spadła śmiertelność kobiet w ciąży. Powołał się na statystyki ministerstwa zdrowia.
Nawet skrajnie proaborcyjna organizacja, Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych, nie posunęła się do wyciągnięcia tak daleko idących wniosków. Choć skrytykowała ona rząd Brazylii za to, że nie zapewnił łatwego dostępu do aborcji, co ma być rzekomo przyczyną dużej śmiertelności młodych matek, z drugiej strony organizacja ta pochwaliła Sri Lankę za uporanie się z problemem śmiertelności kobiet w ciąży, a kraj ten posiada także bardzo restrykcyjne prawo antyaborcyjne.
Podobne naciski i oskarżenia o łamanie konwencji o przeciwdziałaniu torturom zastosowano wobec Chile i Peru. Konstytucje tych krajów chronią życie dzieci poczętych.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.