Komorowski zapowiada usunięcie krzyża

2010-07-12 00:00:00
Komorowski zapowiada usunięcie krzyża

PO chce usunąć krzyż, który stanął po katastrofie – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Chodzi o krzyż postawiony przed Pałacem Prezydenckim w dniach żałoby po katastrofie na smoleńskim lotnisku samolotu z polską delegacją udającą się na uroczystości do Katynia. Prezydent elekt Bronisław Komorowski zapowiedział jego usunięcie. W obronie krzyża występują politycy PiS.

– To symbol religijny, więc zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce – zapowiedział Komorowski w wywiadzie dla sobotniej „Gazety Wyborczej”. – Pałac Prezydencki jest budynkiem administracji państwowej, a nie miejscem kultu. Takie symbole nie powinny się tam znajdować – powiedział wczoraj w Radiu Zet rzecznik rządu Paweł Graś (PO).

Przed krzyżem zaczęły się zbierać osoby, które uważają, że powinien tam zostać. Organizują dyżury, także w nocy – czytamy w „Rz”. – Nie chodzi nam o to, by stał tu na stałe, ale by nikt go nie usunął podstępem. Chcemy, by na jego miejscu powstał symboliczny pomnik – mówi „Rz” Edward Mizikowski. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski w TVP Info powiedział, że decyzja zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

Krzyż znajduje się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i tak naprawdę decyzja w tej sprawie należy do Kancelarii Prezydenta. Kościół w tym wypadku nie ma nic do powiedzenia, najwyżej może się zgodzić na pewne propozycje – stwierdził ks. dr Rafał Markowski, rzecznik kurii warszawskiej.

Wczoraj list otwarty w obronie krzyża do Bronisława Komorowskiego wystosował eurodeputowany PiS Zbigniew Ziobro – informuje „Rz”. „Krzyż ten, który stanął pod Pałacem Prezydenckim, to też symbol tamtych dni, kiedy Polacy zjednoczeni w bólu przyszli w to miejsce, by okazać swą solidarność i żałobę. (…) Proszę im go stamtąd nie zabierać” – apeluje Ziobro.

Miejsce upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej jest na Wawelu, na Powązkach i paru innych cmentarzach – odpowiada poseł Iwona Katarasińska-Śledzińska (PO). Jej zdaniem „krzyż powinien stać w miejscu do tego celu przeznaczonym, a instytucja państwowa, jaką jest Pałac Prezydencki, jest miejscem do pracy, a nie stawiania symboli religijnych”.

Argumentacja PO jest nie do przyjęcia. W polskiej tradycji jest zwyczaj stawiania krzyży w miejscach symbolicznych – mówi „Rz” Ziobro. – A ten krzyż w sposób symboliczny upamiętnia nie tylko tragiczną śmierć prezydenta i jego współpracowników, ale również symbolizuje piękne emocje i poczucie solidarności setek tysięcy ludzi, którzy przyszli w to miejsce oddać hołd zmarłym w katastrofie.

Dr Jacek Kloczkowski, politolog z Ośrodka Myśli Politycznej uważa, że Platforma rozpoczęła kolejną kampanię, w której próbuje upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Jego zdaniem część wyborców ten gest będzie odbierać jako walkę z symbolami religijnymi i na tym tle PO będzie mogła pokazać się jako ugrupowanie neutralne światopoglądowo, a z drugiej strony usunięcie krzyża pomoże jej w osłabieniu „legendy Lecha Kaczyńskiego”.

Kościół nie dał się wpędzić w pułapkę i zdystansował się od tej sprawy, więc teraz PO będzie chciała pokazywać, że ich partia w tej sprawie kieruje się zdrowym rozsądkiem, a PiS w sprawie krzyża, czy szerzej katastrofy smoleńskiej, oszalał – mówi Kloczkowski.

Źródło: Rzeczpospolita
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025