Komunikat episkopatu Meksyku w sprawie ochrony życia ludzkiego

2011-09-21 00:00:00
Komunikat episkopatu Meksyku w sprawie ochrony życia ludzkiego


Aborcja jest aktem przemocy wobec człowieka i społeczeństwo nie powinno być zaskoczone falą zbrodni, skoro zgadza się na śmierć nienarodzonych – napisali biskupi Meksyku w wydanym ostatnio komunikacie. Wśród tematów poruszonych przez episkopat, w dokumencie poświęconym ochronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, znalazły się oprócz aborcji, także zapłodnienie in vitro oraz eutanazja.

Meksykańscy biskupi wskazują, że potomstwo jest dla małżonków darem, a nie osobistym prawem. Dlatego techniczne środki wspomagające prokreację powinny respektować tę prawdę, idąc za „logiką miłości, a nie logiką produkcji” – informuje Radio Watykańskie.

„Świadomi cierpienia, jakie niesie ze sobą bezpłodność, zachęcamy do wysiłków tych, którzy im mogą pomóc odpowiednimi i zgodnymi z wartością ludzkiego życia terapiami” – piszą meksykańscy biskupi, opowiadając się jednocześnie za rozszerzeniem praktyki adopcyjnej.

Episkopat zaznacza ponadto, że eutanazja nie jest rozwiązaniem kwestii cierpienia, gdyż jedyną właściwą odpowiedzią na zbliżającą się śmierć jest opieka paliatywna.

Źródło: Radio Watykańskie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.