Komunistyczny Laos prześladuje chrześcijan

2011-01-04 00:00:00
Komunistyczny Laos prześladuje chrześcijan

W komunistycznym Laosie nasilają się prześladowania chrześcijan. 23 grudnia ub. roku władze wsi Katin w prowincji Saravan, uzbrojone w karabiny wtargnęły do domów siedmiu rodzin chrześcijańskich, domagając się od nich wyrzeczenia się wiary albo opuszczenia wsi. Trzy dni później ci sami urzędnicy zniszczyli uprawy i skonfiskowali zwierzęta hodowlane kolejnych 11 rodzin chrześcijańskich. Spalono im domy i pozbawiono ich prawa do uprawy ziemi, przydzielanej przez wspólnotę. Zabroniono także ich dzieciom uczęszczać do lokalnej szkoły. O zdarzeniu poinformowali działacze Human Rights Watch for Lao Religious Freedom.

W komunistycznym Laosie obywatele nie mają prawa do posiadania ziemi, natomiast po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, wydawanego przez członków wspólnoty, mogą uprawiać niewielkie poletka. Jeśli leżą one odłogiem, prawo do gospodarowania działką, wraca do członków danej wspólnoty.

Często chrześcijanie (stanowią 1,5 proc. całego społeczeństwa, w porównaniu z buddystami, których jest 67 proc.) którzy nie chcą wyrzec się wiary, pozbawiani są prawa do uprawiania ziemi. Niszczy się ich uprawy, konfiskuje bydło hodowlane, a dzieciom zabrania uczęszczania do lokalnych szkół. Chrześcijan zmusza się do opuszczania swoich miejsc zamieszkania.

Prześladowania te mają miejsce, mimo że artykuły 6 i 30 konstytucji Laosu gwarantują wolność religijną. W rzeczywistości jednak inne prawa i polityka tę wolność znoszą.

W styczniu 2009 r. władze wioski Katin wydaliły 11 rodzin, które założyły obozowisko na skraju dżungli. Stopniowo zaczęły dołączać do nich kolejne rodziny. W sumie pod koniec ub. roku w prymitywnym obozowisku, w którym brakowało jedzenia i wody, mieszkało 17 rodzin.

W maju ub. roku, władze zezwoliły zagrożonym głodem rodzinom na zabranie ryżu zgromadzonego w spichlerzach. Wkrótce potem rodziny te, chcąc zgromadzić zapasy żywności na przyszły rok i uchronić się przed widmem głodu, powróciły do wioski i zaczęły na nowo uprawiać pola ryżowe.

Ostatnia akcja - zakończona ponownym brutalnym wygnaniem chrześcijan, którzy nie chcieli wyrzec się swojej wiary, spaleniem ich domów i konfiskatą zwierząt – była, zdaniem obrońców wolności religijnej, zaplanowana przez władze wyższego szczebla.

Źródło: CompassDirect News, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.