Komunistyczny Laos prześladuje chrześcijan

2011-01-04 00:00:00
Komunistyczny Laos prześladuje chrześcijan

W komunistycznym Laosie nasilają się prześladowania chrześcijan. 23 grudnia ub. roku władze wsi Katin w prowincji Saravan, uzbrojone w karabiny wtargnęły do domów siedmiu rodzin chrześcijańskich, domagając się od nich wyrzeczenia się wiary albo opuszczenia wsi. Trzy dni później ci sami urzędnicy zniszczyli uprawy i skonfiskowali zwierzęta hodowlane kolejnych 11 rodzin chrześcijańskich. Spalono im domy i pozbawiono ich prawa do uprawy ziemi, przydzielanej przez wspólnotę. Zabroniono także ich dzieciom uczęszczać do lokalnej szkoły. O zdarzeniu poinformowali działacze Human Rights Watch for Lao Religious Freedom.

W komunistycznym Laosie obywatele nie mają prawa do posiadania ziemi, natomiast po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, wydawanego przez członków wspólnoty, mogą uprawiać niewielkie poletka. Jeśli leżą one odłogiem, prawo do gospodarowania działką, wraca do członków danej wspólnoty.

Często chrześcijanie (stanowią 1,5 proc. całego społeczeństwa, w porównaniu z buddystami, których jest 67 proc.) którzy nie chcą wyrzec się wiary, pozbawiani są prawa do uprawiania ziemi. Niszczy się ich uprawy, konfiskuje bydło hodowlane, a dzieciom zabrania uczęszczania do lokalnych szkół. Chrześcijan zmusza się do opuszczania swoich miejsc zamieszkania.

Prześladowania te mają miejsce, mimo że artykuły 6 i 30 konstytucji Laosu gwarantują wolność religijną. W rzeczywistości jednak inne prawa i polityka tę wolność znoszą.

W styczniu 2009 r. władze wioski Katin wydaliły 11 rodzin, które założyły obozowisko na skraju dżungli. Stopniowo zaczęły dołączać do nich kolejne rodziny. W sumie pod koniec ub. roku w prymitywnym obozowisku, w którym brakowało jedzenia i wody, mieszkało 17 rodzin.

W maju ub. roku, władze zezwoliły zagrożonym głodem rodzinom na zabranie ryżu zgromadzonego w spichlerzach. Wkrótce potem rodziny te, chcąc zgromadzić zapasy żywności na przyszły rok i uchronić się przed widmem głodu, powróciły do wioski i zaczęły na nowo uprawiać pola ryżowe.

Ostatnia akcja - zakończona ponownym brutalnym wygnaniem chrześcijan, którzy nie chcieli wyrzec się swojej wiary, spaleniem ich domów i konfiskatą zwierząt – była, zdaniem obrońców wolności religijnej, zaplanowana przez władze wyższego szczebla.

Źródło: CompassDirect News, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.