Konferencja: Etyczne źródła kryzysu - co dalej z kapitalizmem?

2009-03-23 00:00:00
Konferencja: Etyczne źródła kryzysu - co dalej z kapitalizmem?

Czy obecny ogólnoświatowy kryzys finansowy jest rzeczywiście wynikiem słabości systemu kapitalistycznego czy odwrotnie: wynikiem jego braku? Czy kryzys jest jedynie czysto ekonomiczny, czy też jego źródła są głębsze i sięgają samych fundamentów etyczno-moralnych? Czy wreszcie kryzys gospodarczy nie jest tylko wynikiem ogólnego kryzysu cywilizacyjnego? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Etyczne źródła kryzysu – co dalej z kapitalizmem?”, organizowanej w sobotę 28 marca w Warszawie, przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE ) oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Konferencja odbędzie się w restauracji Jazzownia Liberalna przy ul. Jezuickiej 1/3 (Rynek Starego Miasta) w Warszawie. Początek godz. 11.00

Konferencji przyświecają słowa założyciela i prezesa Fundacji PAFERE Jana M. Małka, iż najważniejszym imperatywem gospodarczym jest przestrzeganie VII przykazania „Nie kradnij”. Łamanie go zarówno przez obywateli jak i rządzących prowadzi do sytuacji w jakiej znaleźliśmy się obecnie i jest praprzyczyną światowego kryzysu gospodarczego.

Program konferencji:

11.00 – Przywitanie uczestników (Paweł Toboła-Pertkiewicz – wiceprezes PAFERE)

11:10–11.30 – Sławomir Skiba (Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi, red. naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana”) – „Kryzys ekonomii czy cywilizacji?”

11.30-11.50 – Prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE) „Kryzys ekonomiczny skutkiem dopuszczenia kradzieży”

11.50–12.10 Ks. Jacek Gniadek (Stowarzyszenie Teologów Moralistów) „Znaczenie moralności w gospodarce wolnorynkowej”

11.10 – 12.30 Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha) „Jaki kapitalizm po kryzysie?”

12.30 – 13.00 Przerwa kawowa

13.00 – 13.45 Gość honorowy konferencji:
Prof. Ken Schoolland (Hawai Pacific University) – „Causes and Cures for Economic Crisis” („Przyczyny i rozwiązania obecnego kryzysu ekonomicznego”)

13.45- 14.30 – Dyskusja i pytania z sali

Patronat medialny nad konferencją objęły:
miesięcznik „Stosunki Międzynarodowe”




i dwumiesięcznik „Polonia Christiana”




Wstęp wolny. Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmuje Konrad Rajca (k.rajca@pafere.org), tel. (22) 215 72 24, 0 501 769 379. Liczba miejsc ograniczona!
 
PiotrSkarga.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.