Kongo: katolicka telewizja niewygodna i wyciszona

2012-02-17 00:00:00
Kongo: katolicka telewizja niewygodna i wyciszona

Władze Demokratycznej Republiki Konga zamknęły 15 lutego katolicką telewizję RTCE w Kinszasie. Jej dyrektor s. Annie Zama oświadczyła, że pretekstem do podjęcia tej decyzji są rzekome niedociągnięcia administracyjne, w istocie jednak chodzi o stosunek Kościoła do reżimu Josepha Kabili po listopadowych wyborach, które episkopat uznał za sfałszowane.
 
Na 16 lutego w centrum kongijskiej stolicy zwołano pokojowy marsz świeckich katolików, którzy domagają się ustąpienia Państwowej Komisji Wyborczej. Telewizja RTCE informowała o marszu, jak też o innych niewygodnych dla władz sprawach. Dla rządu jesteśmy niewygodni – podkreśliła kongijska zakonnica.
 
Poinformowała ona również, że w ubiegły piątek 10 lutego otrzymała ostrzegawczy list od ministra ds. komunikacji i mediów Lamberta Mendy. „Zażądał on od nas, byśmy zaprzestali nadawania reklam, choć wykupiliśmy uprawnienia do tego. Niemniej jednak podporządkowaliśmy się woli ministra. Nic nie pomogło, wczoraj rano po pierwszym dzienniku nasz nadajnik został wyłączony i nie mamy do niego dostępu” – poinformowała dyrektor katolickiej telewizji w DR Konga.
 
Warto zauważyć, że podobny los spotkał w tych dniach również dwie prywatne stacje telewizyjne, które także ośmieliły się informować społeczeństwo o poglądach opozycji.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!