Kongo (Kinszasa): rebelianci spalili kościół pełen wiernych

2009-01-22 00:00:00

W wiosce Tora na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga spłonął kościół katolicki wypełniony wiernymi. Za podpalenie odpowiedzialni są najprawdopodobniej rebelianci z Armii Oporu Pana (LRA). Według ONZ, od września ub. r. ta działająca dotychczas w północnej Ugandzie organizacja paramilitarna zabiła w Kongu co najmniej 537 osób i porwała dalszych 408. Ponad 400 osób zamordowano tylko podczas ataków w święta Bożego Narodzenia – podała Caritas Internationalis.

Nie ustalono liczby osób, które zginęły w kościele. Rzecznik LRA David Matsanga zaprzeczył wprawdzie, jakoby bojownicy z tego ugrupowania w ogóle przebywali w tej okolicy, ale atak na Torę, który nastąpił 17 stycznia, potwierdził Come Mbolingaba z Caritas Kongo. O napadzie Armii na inną wioskę w tej okolicy poinformowało również ONZ-owskie Radio Okapi.

Armia Wyzwolenia Pana jest sekciarską organizacją terrorystyczną, którą założył w 1987 r. Joseph Kony, podający się za „napełnionego Duchem Świętym rzecznika Boga”. Walczy ona głównie na północy Ugandy, a także we wschodnim Kongu i na południu Sudanu o utworzenie teokratycznego państwa, zbudowanego na 10 przykazaniach i prawach plemienia Acholi, z którego wywodzą się rebelianci.

Atakując ludność cywilną mszczą się oni za nieudaną kontrofensywę połączonych wojsk rządowych DR Konga, Ugandy i Sudanu. Rebelianci palą wioski i mordują ich mieszkańców, oszczędzając tylko dzieci, które wcielają do swych jednostek.

Caritas kongijskiej diecezji Doruma-Dungu podała, że podczas ataku na miasto Faradje zginęło 150 osób. Bojownicy Armii napadli na miejscowych mieszkańców w czasie obchodów tam Bożego Narodzenia. W tym samym czasie rebelianci spalili kościół w mieście Dungu, zabijając 75 osób. Ogółem w atakach w miejscowościach położonych wzdłuż granicy z Sudanem zginęło ponad 400 osób. Kongijska Caritas objęła opieką 6,5 tys. uchodźców z zagrożonych terenów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.