Kongregacja Nauki Wiary zbada działalność amerykańskich zakonnic

2009-04-17 00:00:00

Kongregacja Nauki Wiary zbada zgodność doktrynalną działalności i inicjatyw Konferencji Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (LCWR), organizacji skupiającej większość zakonnic w USA – donosi Associated Press. Powodem takiego kroku ma być podejrzenie, że organizacja ta za mało rozpowszechnia stanowisko Kościoła w sprawach takich jak homoseksualizm, zbawienie i kapłaństwo.

Przedstawicielki LCWR potwierdziły, że otrzymały list z watykańskiej Kongregacji powiadamiający ich o poddaniu działalności organizacji "doktrynalnej ocenie". Nie podały jednak żadnych szczegółów dotyczących przebiegu procesu tego badania. Rzeczniczka LCWR s. Annmarie Sanders, poza wygłoszonym oficjalnym oświadczeniem, nie chciała komentować sprawy.

Katolicka gazeta „National Catholic Reporter” wyjaśnia, że Watykan postanowił wszcząć postępowanie, gdyż amerykańskie zakonnice dotąd nie odniosły się do problemów poruszonych przez Stolicę Apostolską 8 lat temu, gdy po raz pierwszy padł zarzut, że LCWR kładzie za mały nacisk na promowanie nauki Kościoła na temat homoseksualizmu, zbawienia i kapłaństwa.

Pismo cytuje także skierowany do LCWR list prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Josepha Levady, w którym duchowny wyjaśnia, że poruszone w 2001 r. problemy mają związek z „wymową i doktrynalną treścią” przemówień wygłaszanych podczas dorocznych zjazdów LCWR.

Do LCWR należy obecnie 1,5 tys. zakonnic reprezentujących 95 proc. wszystkich 59 tys. zakonnic w Stanach Zjednoczonych.

LCWR powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Została ona wyłoniona z Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Obecne postępowanie Kongregacji Nauki Wiary nie ma nic wspólnego z rozpoczętą 30 stycznia br. wizytacją apostolską, przeprowadzoną na polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W tym przedsięwzięciu chodzi o przeanalizowanie aktualnej sytuacji czynnych zgromadzeń zakonnych w związku ze zmniejszającą się drastycznie liczbą powołań zakonnych wśród Amerykanek. Wizytacja ma potrwać dwa lata.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.