Kongregacja Nauki Wiary zbada działalność amerykańskich zakonnic

2009-04-17 00:00:00

Kongregacja Nauki Wiary zbada zgodność doktrynalną działalności i inicjatyw Konferencji Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (LCWR), organizacji skupiającej większość zakonnic w USA – donosi Associated Press. Powodem takiego kroku ma być podejrzenie, że organizacja ta za mało rozpowszechnia stanowisko Kościoła w sprawach takich jak homoseksualizm, zbawienie i kapłaństwo.

Przedstawicielki LCWR potwierdziły, że otrzymały list z watykańskiej Kongregacji powiadamiający ich o poddaniu działalności organizacji "doktrynalnej ocenie". Nie podały jednak żadnych szczegółów dotyczących przebiegu procesu tego badania. Rzeczniczka LCWR s. Annmarie Sanders, poza wygłoszonym oficjalnym oświadczeniem, nie chciała komentować sprawy.

Katolicka gazeta „National Catholic Reporter” wyjaśnia, że Watykan postanowił wszcząć postępowanie, gdyż amerykańskie zakonnice dotąd nie odniosły się do problemów poruszonych przez Stolicę Apostolską 8 lat temu, gdy po raz pierwszy padł zarzut, że LCWR kładzie za mały nacisk na promowanie nauki Kościoła na temat homoseksualizmu, zbawienia i kapłaństwa.

Pismo cytuje także skierowany do LCWR list prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Josepha Levady, w którym duchowny wyjaśnia, że poruszone w 2001 r. problemy mają związek z „wymową i doktrynalną treścią” przemówień wygłaszanych podczas dorocznych zjazdów LCWR.

Do LCWR należy obecnie 1,5 tys. zakonnic reprezentujących 95 proc. wszystkich 59 tys. zakonnic w Stanach Zjednoczonych.

LCWR powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Została ona wyłoniona z Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Obecne postępowanie Kongregacji Nauki Wiary nie ma nic wspólnego z rozpoczętą 30 stycznia br. wizytacją apostolską, przeprowadzoną na polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W tym przedsięwzięciu chodzi o przeanalizowanie aktualnej sytuacji czynnych zgromadzeń zakonnych w związku ze zmniejszającą się drastycznie liczbą powołań zakonnych wśród Amerykanek. Wizytacja ma potrwać dwa lata.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...