Kongres USA potępił komitety ONZ za naciski w sprawie aborcji

2008-09-29 00:00:00
Kongres USA potępił komitety ONZ za naciski w sprawie aborcji

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję potępiającą dwa komitety ONZ – Komitet Praw Człowieka oraz Komitet ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) – za reinterpretacje umów międzynarodowych do których włączono prawo do aborcji oraz za próbę wymuszenia przyjęcia nowej interpretacji na suwerennych państwach, które już ratyfikowały te umowy – donosi portal LifeSiteNews.com.

Projekt rezolucji zgłosił republikanin Thad McCotter. W rezolucji można przeczytać, że „nie pochodzący z wyboru członkowie (komitetów)... działają bez jakiegokolwiek formalnego nadzoru i w sposób całkowicie niezrozumiały dla systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz państw członkowskich”. „Ci niewybieralni członkowie ... zmieniają sens pierwotnych dokumentów wcześniej wynegocjowanych i ratyfikowanych przez suwerenne państwa” – czytamy w rezolucji.

Jak zauważają autorzy dokumentu, ani w pakcie praw obywatelskich i politycznych, ani też w umowach CEDAW nie wspominano o aborcji, co więcej – jak napisano w rezolucji potępiającej – konwencja „nie ustanawia ani nie pociąga za sobą prawa do aborcji”.

Autorzy rezolucji potępiającej wskazali także 5 przykładów potępienia przez komitety ONZ Irlandii za brak legalizacji aborcji. W sierpniu 1999 r. komitet CEDAW wystosował pismo, w którym wyrażano zaniepokojenie z powodu ograniczenia liczby wyjątków, kiedy aborcja jest dopuszczalna, domagając się od rządu, by podjęto dialog z ruchami kobiecymi w celu realizacji ich „praw reprodukcyjnych”. Sześć lat później do takich rozmów faktycznie doszło. Odbyło się też 5 referendów w sprawie legalizacji aborcji, a mimo to, komitet dalej domagał się debaty publicznej w sprawie aborcji. Kolejne naciski były w roku 2000, wtedy to domagano się od władz państwowych, by nie zmuszały one kobiety do „kontynuowania ciąży”, jeśli jest to niezgodne z dyrektywami i decyzjami komitetów ONZ.

W komitetach ONZ zasiadają osoby nie pochodzące z wyborów. Zwykle są to pracownicy uniwersytetów, różnego rodzaju „eksperci” i osoby pochodzące z organizacji pozarządowych, realizujące własne cele. Reinterpretują zawarte wcześniej umowy, następnie zmuszają państwa do ich przestrzegania, a nowe interpretacje skrupulatnie wykorzystują radykalni prawnicy, wszczynający na tej podstawie procesy sądowe.

Amerykańska rezolucja poddaje także w wątpliwość sensowność finansowania takich komitetów przez podatników i zachęca państwa, by pozostały niewzruszone wobec nacisków w sprawie legalizacji aborcji.

Źródło: LifeSiteNews.com/ AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...