Koniec mitu tolerancyjnych Holendrów

2012-03-09 00:00:00
Koniec mitu tolerancyjnych Holendrów

Uruchomienie w Holandii antypolskiej strony internetowej przez ksenofoba Geerta Wildresa wywołało lawinę antypolskich komentarzy i brutalnych zachowań. 

Od wielu lat Holandia jest przedstawiana jako kraj tolerancyjny. Tymczasem od miesięcy, na terenie tego kraju, ma miejsce coraz więcej antypolskich zachowań. Początkiem ksenofobicznej lawiny było założenie strony internetowej przez Partię Wolności, której pomysłodawcą był jej polityk, słynący z kontrowersyjnych zachowań, Geert Wilders. Uznawani dotychczas za politycznie poprawnych Holendrzy wypisują na stronie skargi na Polaków, lub Rumunów, którzy "zabierają im pracę, zakłócają ciszę nocną, lub źle parkują".
 
Antypolska kampania w Holandii, to jednak nie tylko internetowe wpisy anonimowych Holendrów. W zeszłym roku jeden z lokalnych holenderskich polityków, Hagi Marnix Norder, bez ogródek wyraził się o polskich imigrantach nazywając ich "bandą analfabetów" zaś dwudziestokilkutysięczna społeczność polska w Holandii to dla niego "polskie tsunami". Natomiast kilka dni temu pewien znany adwokat radził by kupić sobie do obrony pistolet przed "mobilnymi gangami z Europy Wschodniej".
 
W ostatnim czasie okazało się, że Holendrzy nie poprzestali na agresji werbalnej. W Noordwijk spłonęły bowiem dwa samochody z polskimi numerami. W tym samym mieście we wrześniu ubiegłego roku w 12 polskich autach wybito szyby. Polonijny portal Polonia.nl, który informował o przypadkach dyskryminacji Polaków, został "zneutralizowany" przez hakerów, przy dość biernej reakcji policji. Wiele więc wskazuje na to, że mit otwartej, tolerancyjnej i multikulturowej Holandii, którym przez lata raczono Europę, trzęsie się posadach. 
 

Źródło: fronda.pl
ged
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.