Konieczna jest debata publiczna
2008-03-13 00:00:00
Byli marszałkowie Sejmu: Ludwik Dorn i Maciej Płażyński, zwrócili się do Bronisława Komorowskiego o przesunięcie w czasie głosowania nad ustawą pozwalającą na ratyfikowanie traktatu lizbońskiego. Zdaniem parlamentarzystów, potrzeba więcej czasu na przeprowadzenie debaty publicznej dotyczącej zapisów traktatu – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
We wtorek obaj posłowie wystosowali list do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, w którym zaapelowali, by nie spieszyć się z ratyfikacją, tak żeby umożliwić powszechną debatę w sprawie traktatu.
– Lepiej słuchać ludzi, niż decydować za nich. W niektórych kwestiach, tak ważnych jak traktat, sądzę, że głos opinii publicznej powinien być wysłuchany, a rozstrzygnięcie i tak jest w rękach Sejmu i Senatu – przekonywał Płażyński.
Ludwik Dorn przyznał, że opowiadał się za wybraniem drogi ratyfikacji przez parlament. Uważa jednak, że obywatele, wyborcy w tej zasadniczej sprawie mają prawo się wypowiedzieć i w sposób mniej lub bardziej zorganizowany poinformować swoich reprezentantów o swoim zdaniu i o tym, jakie na przykład konsekwencje chcą wyciągnąć z takiego, a nie innego głosowania.
Poseł PiS deklaruje, że bardzo sobie ceni, iż są obywatele, którzy do niego piszą i którzy mówią: "Uważaj, jak tak zrobisz, to już nigdy na ciebie nie zagłosuję". – Korzystają w ten sposób ze swojego demokratycznego prawa, stwierdzają, że w kieszonce mają "czerwoną kartkę", są gotowi ją pokazać i mówią: "Podejmując decyzję, zdawaj sobie sprawę z tego, co chcemy, a czego nie chcemy". Tego typu wymiana informacji między przedstawicielami Sejmu a tymi, którzy ich wybierają, wzmacnia procesy demokratyczne – mówi poseł.
Zdaniem Dorna, parlament powinien zaakceptować preambułę do ustawy przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość oraz przyjąć przedstawione przez jego klub poprawki. Były marszałek Sejmu zadeklarował jednak w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że będzie głosował za ratyfikacją.
Źródło: „Nasz Dziennik”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.