Kontynuacja sporu tradycjonalistów ze zwolennikami nowej Mszy

2011-05-30 00:00:00
Kontynuacja sporu tradycjonalistów ze zwolennikami nowej Mszy

Papieska Instrukcja „Universae Ecclesiae”, wydana 30 kwietnia w dzień wspomnienia świętego Piusa V, nie wyciszyła sporu między zagorzałymi zwolennikami Mszy trydenckiej, a tymi którzy uważają, że tylko i wyłącznie nowy ryt jest ważny. 

„Konflikt ten ma o wiele szerszy zakres” - pisze Sandro Magister. Włoski watykanista zauważa, że spór dotyczy ogólnego kryterium, według którego Papież Benedykt XVI chce wyprowadzić Kościół z obecnego kryzysu. 

Magister dodaje: „To jest kryterium «odnowy w ciągłości», potwierdzone przez Benedykta XVI w pamiętnym przemówieniu skierowanym do Kurii Rzymskiej 22 grudnia 2005 r., w sprawie interpretacji Soboru Watykańskiego II”. 

W ostatnich tygodniach na portalu http://chiesa.espresso.repubblica.it toczy się ożywiona dyskusja na temat przyjęcia lub odrzucenia tego kryterium. Tradycjonaliści są "rozczarowani" faktem, iż Benedykt XVI broni en bloc Soboru Watykańskiego II. Zwracają uwagę na konieczność naprawienia tego, co zostało „zepsute” podczas Soboru. Domagają się skorygowania wszystkich nowości, które zerwały z Tradycją Kościoła. 

Tym razem na stronie http://chiesa.espresso.repubblica.it można znaleźć tekst Dom Basile Valueta, benedyktyńskiego teologa z opactwa w Le Barroux, we Francji.  

Valuet krytykuje dwóch "rozczarowanych" tradycjonalistów najwyższej rangi: teologa Brunero Gherardini i historyka prof. Roberto de Mattei. 

Krytykuje również filozofa Martina Rhonheimera, według którego hermeneutyka ratzingerowska - "odnowa w ciągłości" - doskonale wyjaśnia nie tylko całość Soboru, ale również - co jest być może jego najbardziej zauważalną zmianą - afirmację wolności religijnej przez "Dignitatis Humanae. Encyklika ta - chociaż wyraźnie kontrastuje z nauczaniem poprzednich papieży, to jednak wcale – zdaniem Rhonheimera – nie zrywa z Tradycją Kościoła. 

Valuet nie zgadza się z taką interpretacją. W swojej polemice pisze, że nie ma kontrastu, ale raczej jest kontynuacja między nauczaniem Soboru Watykańskiego II nt. wolności religijnej a nauczaniem poprzednich papieży, Piusa IX i innych.  

Na stronie http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1348041?eng=ywww.chiesait można znaleźć teksty Valueta, Rhonheimera, Roberta Spaemanna i Bertranda de Margerie. 

Źródło: chiesa.espresso.republica.it, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.