Papieska Instrukcja „Universae Ecclesiae”, wydana 30 kwietnia w dzień wspomnienia świętego Piusa V, nie wyciszyła sporu między zagorzałymi zwolennikami Mszy trydenckiej, a tymi którzy uważają, że tylko i wyłącznie nowy ryt jest ważny.
„Konflikt ten ma o wiele szerszy zakres” - pisze Sandro Magister. Włoski watykanista zauważa, że spór dotyczy ogólnego kryterium, według którego Papież Benedykt XVI chce wyprowadzić Kościół z obecnego kryzysu.
Magister dodaje: „To jest kryterium «odnowy w ciągłości», potwierdzone przez Benedykta XVI w pamiętnym przemówieniu skierowanym do Kurii Rzymskiej 22 grudnia 2005 r., w sprawie interpretacji Soboru Watykańskiego II”.
W ostatnich tygodniach na portalu http://chiesa.espresso.repubblica.it toczy się ożywiona dyskusja na temat przyjęcia lub odrzucenia tego kryterium. Tradycjonaliści są "rozczarowani" faktem, iż Benedykt XVI broni en bloc Soboru Watykańskiego II. Zwracają uwagę na konieczność naprawienia tego, co zostało „zepsute” podczas Soboru. Domagają się skorygowania wszystkich nowości, które zerwały z Tradycją Kościoła.
Tym razem na stronie http://chiesa.espresso.repubblica.it można znaleźć tekst Dom Basile Valueta, benedyktyńskiego teologa z opactwa w Le Barroux, we Francji.
Valuet krytykuje dwóch "rozczarowanych" tradycjonalistów najwyższej rangi: teologa Brunero Gherardini i historyka prof. Roberto de Mattei.
Krytykuje również filozofa Martina Rhonheimera, według którego hermeneutyka ratzingerowska - "odnowa w ciągłości" - doskonale wyjaśnia nie tylko całość Soboru, ale również - co jest być może jego najbardziej zauważalną zmianą - afirmację wolności religijnej przez "Dignitatis Humanae. Encyklika ta - chociaż wyraźnie kontrastuje z nauczaniem poprzednich papieży, to jednak wcale – zdaniem Rhonheimera – nie zrywa z Tradycją Kościoła.
Valuet nie zgadza się z taką interpretacją. W swojej polemice pisze, że nie ma kontrastu, ale raczej jest kontynuacja między nauczaniem Soboru Watykańskiego II nt. wolności religijnej a nauczaniem poprzednich papieży, Piusa IX i innych.
Na stronie
http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1348041?eng=ywww.chiesait można znaleźć teksty Valueta, Rhonheimera, Roberta Spaemanna i Bertranda de Margerie.
Źródło: chiesa.espresso.republica.it, AS