Koptyjski hierarcha ma nadzieję, że islamizacja Egiptu będzie krótkotrwała

2011-12-07 00:00:00
Koptyjski hierarcha ma nadzieję, że islamizacja Egiptu będzie krótkotrwała


Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że po zakończeniu wyborów i po opracowaniu nowej konstytucji Egipt będzie krajem islamskim – przestrzegł patriarcha katolickiego Kościoła koptyjskiego. Kard. Antonios Naguib podkreślił 6 grudnia na konferencji prasowej w Wiedniu, że nie uprości to sytuacji żyjących tam chrześcijan.

Koptyjski hierarcha potwierdził, że islamiści zajmą 75-80 proc. miejsc w zgromadzeniu ustawodawczym. Wyraził jednocześnie nadzieję, że taka sytuacja będzie tylko przejściowa.

Wynik wyborów nie jest wielkim zaskoczeniem. Przed zwycięstwem wyborczym Bractwa Muzułmańskiego i salafitów ostrzegali działacze praw człowieka i ugrupowania reformatorskie w Egipcie – stwierdził kard. Naguib. Patriarcha katolickiego Kościoła koptyjskiego wyjaśnił, że „dlatego grupy te chciały dłuższego okresu przygotowań do wyborów, które – według nich – mogłyby się odbyć w czerwcu 2012 r. Islamiści jednak nalegali, żeby wybory odbyły się teraz”.

Takie działanie Bractwa Muzułmańskiego ma swoją logikę, bowiem „oni już od 1928 r. pracują nad przejęciem władzy i nigdy z tego nie zrezygnowali, nawet w więzieniach”. Teraz dostrzegli okazję i chcieli z niej skorzystać. – Bractwo w centrum swoich dążeń zawsze stawiało religijne elementy „państwa islamskiego” i „chciało swoją wizję narzucić innym” – powiedział kard. Naguib.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego wyraził nadzieję, że realizacja idei przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego, którzy są skłonni do dialogu, nie przyniesie – przynajmniej na razie – zdecydowanych zmian. Sytuacja byłaby „doprawdy krytyczna”, gdyby zaczęto realizować wizje salafitów.

Ciągle jednak groźba pogorszenia sytuacji chrześcijan jest bardzo realna. Kard. Naguib wyraża mimo to nadzieję, że nawet jeśli powstanie rząd islamistów, to nie potrwa on długo, gdyż „nie odpowiada to duchowi egipskiej cywilizacji”.

Wyjazd chrześcijan z kraju jest możliwy, choć utrudniony chociażby z powodu trudności z otrzymaniem wizy. Patriarcha nie wierzy w rychły zanik chrześcijaństwa w Egipcie. – Nawet jeśli wyjedzie pół miliona, a nawet milion, to mimo wszystko pozostanie jeszcze 7-9 mln chrześcijan, którzy nie będą mieli możliwości wyjazdu. Chrześcijanie w Egipcie mają świadomość, że ich kalendarz zaczyna święto męczenników z Kościoła w Aleksandrii. Dlatego jeśli przyjdą kiedyś prześladowania, musimy je przyjąć ze świadomością, że Bóg nas nie opuści i z siłą modlitwy – stwierdził kard. Naguib.

Nawiązując do szariatu patriarcha zwrócił uwagę na szeroki wachlarz interpretacji tego prawa. W tej sprawie wielkie nadzieje wiąże się z dokumentem uniwersytetu Al-Azhar z czerwca br. W 11 artykułach są tam ujęte najważniejsze treści nowej konstytucji, w tym zarówno najważniejsze żądania islamu, jak i niektóre elementy zachodniego pojmowania państwa, jak np. wolność religijna. Kard. Naguib wyraził nadzieję, że ta linia zdobędzie przewagę nad skrajną saudyjsko-salaficką.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.