Korea Pd.: Kościół kształci misjonarzy na ewentualność zjednoczenia kraju

2009-03-06 00:00:00
Korea Pd.: Kościół kształci misjonarzy na ewentualność zjednoczenia kraju

Kościół katolicki w Korei Południowej przygotowuje grupę kleryków, którzy w razie zjednoczenia obu Korei będą pełnić posługę na Północy – informuje rzeczpospolita.pl.

Kilka dni temu studia rozpoczęło pięciu pierwszych kandydatów na misjonarzy. Pochodzą oni z Korei Północnej. W kolejnych latach mają być rekrutowane kolejne grupy. Przygotowanie do ewentualnej pracy w Korei Północnej zajmie około 10 lat. Przyszłość inicjatywy zależy wyłącznie od rozwoju wydarzeń w okupowanej przez komunistów części kraju. Na razie reżim komunistyczny pozwala na okazjonalne wizyty księży z Korei Południowej, jednak nie zgadza się na ich stały pobyt w kraju.

Ewangelizacja Korei Północnej była niezrealizowanym marzeniem zmarłego 16 lutego kard. Stephena Kim Sou-hwana, arcybiskupa Seulu, który był jednocześnie administratorem apostolskim północnokoreańskiej stolicy – Phiongjangu - podaje KAI.

Oficjalnie ordynariuszem tej diecezji jest bp Francis Hong Yong-ho, którego 103. rocznica urodzin przypadnie 12 października. Był on prześladowany przez władze komunistyczne, po raz pierwszy aresztowano go w 1949 r. W 1962 r. uczestniczył w pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, jednak po powrocie do kraju słuch o nim zaginął. Przypuszcza się, że – tak jak większość katolików w Korei Północnej – zmarł on w obozie reedukacyjnym. Jednak wobec braku dowodów śmierci, jego nazwisko nadal figuruje w watykańskim roczniku „Annuario Pontificio” z adnotacją: „zaginiony”. Wobec formalnie obsadzonej stolicy biskupiej, papież mianuje jedynie administratorów apostolskich Phenianu, którymi są kolejni metropolici Seulu w Korei Południowej.

W listopadzie ub.r. do Korei Północnej wyjechał pierwszy od 60 lat ksiądz katolicki, któremu komunistyczne władze zezwoliły na pobyt stały. Z prawnego punktu widzenia pozostaje on jednak turystą, a swoją wizę musi odnawiać co dwa miesiące. O. Paul Kim Kwon-soon, należący do Zakonu Braci Mniejszych, kieruje placówką opieki społecznej w Phiongjangu. Franciszkanin obejmie swoją działalnością także robotników pracujących w pierwszej fabryce założonej wspólnie przez Koreańczyków z Południa i Północy. Fabryka tekstylna w Phiongjangu, w której znajdzie zatrudnienie tysiąc osób, produkować będzie ręczniki, skarpetki i zasłony.

Według źródeł spoza Kościoła w Korei Północnej jest obecnie od kilkuset do około 4 tysięcy katolików. Przed wojną koreańską w latach 1950-53 było ich około 55 tysięcy. Natomiast w 49-milionowej Korei Południowej jest około 4,5 miliona katolików, co stanowi jedną z największych wspólnot katolickich w Azji.

Źródło: rzeczpospolita.pl, KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.