Korea Pd.: Kościół kształci misjonarzy na ewentualność zjednoczenia kraju
2009-03-06 00:00:00

Kościół katolicki w Korei Południowej przygotowuje grupę kleryków, którzy w razie zjednoczenia obu Korei będą pełnić posługę na Północy – informuje rzeczpospolita.pl.
Kilka dni temu studia rozpoczęło pięciu pierwszych kandydatów na misjonarzy. Pochodzą oni z Korei Północnej. W kolejnych latach mają być rekrutowane kolejne grupy. Przygotowanie do ewentualnej pracy w Korei Północnej zajmie około 10 lat. Przyszłość inicjatywy zależy wyłącznie od rozwoju wydarzeń w okupowanej przez komunistów części kraju. Na razie reżim komunistyczny pozwala na okazjonalne wizyty księży z Korei Południowej, jednak nie zgadza się na ich stały pobyt w kraju.
Ewangelizacja Korei Północnej była niezrealizowanym marzeniem zmarłego 16 lutego kard. Stephena Kim Sou-hwana, arcybiskupa Seulu, który był jednocześnie administratorem apostolskim północnokoreańskiej stolicy – Phiongjangu - podaje KAI.
Oficjalnie ordynariuszem tej diecezji jest bp Francis Hong Yong-ho, którego 103. rocznica urodzin przypadnie 12 października. Był on prześladowany przez władze komunistyczne, po raz pierwszy aresztowano go w 1949 r. W 1962 r. uczestniczył w pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, jednak po powrocie do kraju słuch o nim zaginął. Przypuszcza się, że – tak jak większość katolików w Korei Północnej – zmarł on w obozie reedukacyjnym. Jednak wobec braku dowodów śmierci, jego nazwisko nadal figuruje w watykańskim roczniku „Annuario Pontificio” z adnotacją: „zaginiony”. Wobec formalnie obsadzonej stolicy biskupiej, papież mianuje jedynie administratorów apostolskich Phenianu, którymi są kolejni metropolici Seulu w Korei Południowej.
W listopadzie ub.r. do Korei Północnej wyjechał pierwszy od 60 lat ksiądz katolicki, któremu komunistyczne władze zezwoliły na pobyt stały. Z prawnego punktu widzenia pozostaje on jednak turystą, a swoją wizę musi odnawiać co dwa miesiące. O. Paul Kim Kwon-soon, należący do Zakonu Braci Mniejszych, kieruje placówką opieki społecznej w Phiongjangu. Franciszkanin obejmie swoją działalnością także robotników pracujących w pierwszej fabryce założonej wspólnie przez Koreańczyków z Południa i Północy. Fabryka tekstylna w Phiongjangu, w której znajdzie zatrudnienie tysiąc osób, produkować będzie ręczniki, skarpetki i zasłony.
Według źródeł spoza Kościoła w Korei Północnej jest obecnie od kilkuset do około 4 tysięcy katolików. Przed wojną koreańską w latach 1950-53 było ich około 55 tysięcy. Natomiast w 49-milionowej Korei Południowej jest około 4,5 miliona katolików, co stanowi jedną z największych wspólnot katolickich w Azji.
Źródło: rzeczpospolita.pl, KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.