Korea Pd.: wsparcie Piusa XII kluczowe dla uznania niepodległości kraju

2008-12-22 00:00:00

W tym miesiącu mija 60 lat od uznania Korei Południowej przez ONZ. Z tej okazji na jezuickim uniwersytecie w Seulu odbyło się sympozjum poświęcone kluczowej roli, jaką odegrała Stolica Apostolska w dyplomatycznych staraniach o niepodległość tego kraju.

Już w czerwcu 1947 r. Pius XII ustanowił wizytatora apostolskiego dla Korei Południowej, co zostało powszechnie odebrane jako faktyczne uznanie tego kraju. Wspieranie niepodległościowych aspiracji Korei polecił też papież swemu sekretarzowi stanu abp. Giovanniemu Battiscie Montiniemu oraz nuncjuszowi w Paryżu abp. Angelowi Roncallemu. Ten z kolei osobiście wprowadził w świat dyplomacji delegata Korei na odbywającym się w stolicy Francji Zgromadzeniu Ogólnym. Był nim katolik John Chang Myon, późniejszy premier i ojciec bp. Johna Changa Yika. Kiedy przyjechał do Paryża, nie miał pojęcia o dyplomacji. Bezradny udał się najpierw do Lourdes, a dopiero potem natknął się na nuncjusza. Przyszły Papież Jan XXIII zapoznał go z protokołem dyplomatycznym, wydał na jego cześć przyjęcie i osobiście przedstawił go każdemu z ambasadorów.

Te mało znane kulisy powstania Korei Południowej ujawnił na seulskim sympozjum przewodniczący koreańskiego episkopatu. – Bóg niespodziewanie otworzył drogę przed Johnem Changiem Yikiem. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, jak ważną rolę odegrał Kościół w najnowszych dziejach Korei – powiedział bp Peter Kang U-li.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.