Korea Północna: chrześcijanie w łagrach

2011-12-22 00:00:00
Korea Północna: chrześcijanie w łagrach
 
50 tys. chrześcijan przebywa w łagrach w Korei Północnej. O ich uwolnienie zaapelowały do nowego przywódcy tego kraju organizacje, które bronią wolności wyznania. 
 
Zdaniem organizacji Christian Solidarity Worldwide i Open Doors zmiany polityczne, które zachodzą obecnie w rządzonym przez dynastię Kimów reżimie są długo oczekiwaną okazją, by domagać się wolności wyznania i poszanowania praw człowieka dla Koreańczyków. W tej sytuacji chrześcijańskie organizacje apelują do Kim Dzong Una o zakończenie krwawych prześladowań wyznawców Chrystusa i złagodzenie reżimu, jaki panował w czasie dyktatury jego ojca i dziadka. 
 
W więzieniach Korei Północnej przebywa co najmniej ćwierć miliona skazanych. Wśród nich są wyznawcy Chrystusa, którzy odbywają kary wyłącznie z powodu wyznawanej wiary. Obywatele Korei doświadczają obozów pracy i tortur, a na porządku dziennym są masowe egzekucje, które mają na celu sterroryzowanie poddanych. Wieloletnią plagą, z jaką muszą się zmierzyć mieszkańcy tego izolowanego reżimu, jest katastrofalny głód.
 
Źródło: Radio Watykańskie

O szeroko zakrojonych prześladowaniach chrześcijan w komunistycznym państwie północnokoreańskim pisaliśmy na naszych łamach 20 grudnia. Zobacz artykuł: Brutalne prześladowania wierzących.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.