Kościół katolicki w Anglii zamyka ośrodki adopcyjne

2008-05-27 00:00:00

Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii musiał ostatnio wycofać się z prowadzenia trzech ośrodków adopcyjnych. Przedstawiciele Kościoła oświadczyli, że ośrodki te „nie mogą pozostać katolickimi podporządkowując się jednocześnie ustawie „Sexual Orientation Regulations” – donosi portal LifeSiteNews.com.

W 2007 r. rząd brytyjski, aby położyć kres rzekomej dyskryminacji par tej samej płci, wydał specjalne rozporządzenie, które dawało agencjom adopcyjnym „rozsądny” czas na dostosowanie się do przepisów o niedyskryminacji par homoseksualnych ubiegających się o adopcję dzieci. Rządzący wówczas premier Tony Blair przyznał dwudziestojednomiesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów. Był to tzw. „rozsądny kompromis”, który miał pozwolić Kościołowi na opracowanie bardziej tolerancyjnych regulaminów dotyczących adopcji.

W tym tygodniu Kościół katolicki w Anglii zerwał więzy z katolickim Stowarzyszeniem Dzieci, jednym z największych ośrodków adopcyjnych w Wielkiej Brytanii, działającym w południowo-wschodniej części kraju. Również diecezje Northampton i Nottingham wycofały się z prowadzenia ośrodków adopcyjnych na swoim terenie. Pozostało jeszcze dziesięć innych ośrodków adopcyjnych w Brytanii i Walii, z których Kościół katolicki zamierza się w najbliższym czasie wycofać, gdyż właśnie dobiega końca dwudziestojednomiesięczny okres przejściowy.

Kiedy Blair, który niespodziewanie w ostatnim czasie został katolikiem, po raz pierwszy zapowiedział podjęcie próby upowszechnienia adopcji, zarówno wśród par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych, wielu parlamentarzystów obawiało się, że ten ruch uczyniony w imię „politycznej poprawności” będzie miał szereg ważnych konsekwencji.

Kościół katolicki w osobie kardynała Murphy O’Connora podjął szereg prób porozumienia się w tej kwestii z rządem mając nadzieję na wykluczenie z obowiązywania tego prawa katolickich agencji adopcyjnych. Jednak hierarcha nie spotkał się ze zrozumieniem polityków.

Kościół katolicki i jego ośrodki adopcyjne chcą działać w tym kraju zgodnie z własnymi zasadami i sumieniem, a tymczasem rząd mówi: „Nie! My nie możemy wam pozwolić na to ... nie ma miejsca dla was w przestrzeni publicznej tego kraju” – żalił się kardynał w wywiadzie udzielonym zimą tego roku telewizji BBC.

Promowanie przez rząd tzw. praw homoseksualnych prowadzi do dyskryminacji ludzi wierzących. Katolickie agencje adopcyjne znane są w kraju z opiekowania się dziećmi najbardziej poszkodowanymi przez los, bardzo często niepełnosprawnymi, stąd zmuszanie ich do rezygnowania z takiej pracy będzie wielką krzywdą właśnie dla tych dzieci. Co więcej grozi to także przeludnieniem innych ośrodków adopcyjnych w kraju.

W 2005 r. kardynał Alfonso Lopez Trujilo, były przewodniczący Rady Pontyfikalnej ds. Rodziny w wywiadzie dla agencji Fides, podkreślił pilną potrzebę działań na rzecz umocnienie jedności rodziny pojmowanej w „tradycyjny” sposób, by zapewnić „zdrowe dzieci i zdrowe społeczeństwo”.

– Adopcja dzieci przez pary homoseksualne zniszczyłaby ich przyszłość. Byłaby ona brutalnym aktem przeciw dzieciom. Konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1998 r. mówi, że najważniejszą zasadą jest dobro dziecka i prawa dziecka. Jest to podstawowa zasada zapisana w konstytucjach wielu państw, które podpisały konwencję – stwierdził kardynał.

Hierarcha mówił także o uświęconym prawie każdego dziecka do przynależenia do „prawdziwej rodziny”, w której będzie kochane i będzie mogło „wzrastać i rozwijać się harmonijnie”. Zauważył on również, że kiedy prezentował ten punkt widzenia podczas konwencji ONZ w Hadze w 1996 r. spotkał się ze zrozumieniem.

Obecnie jestem krytykowany za moją pracę, która jest tym, co Kościół zawsze głosił całemu światu. Jest tym co głosili Ojciec Święty Jan Paweł II, wówczas jeszcze kardynał Ratzinger, a obecnie umiłowany Papież i Konferencje Biskupów. To nie jest moja prywatna opinia, lecz obowiązek, gdyż moją misją jest promowanie i chronienie rodziny.

W dokumencie watykańskim wydanym w 2005 r. a zatytułowanym „Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi”, wówczas jeszcze kardynał Ratzinger napisał: „Włączenie dzieci do związków homoseksualnych na drodze adopcji oznacza w rzeczywistości dokonanie przemocy na tych dzieciach w tym sensie, że wykorzystuje się ich bezbronność dla włączenia w środowisko, które nie sprzyja ich pełnemu rozwojowi ludzkiemu. Oczywiście takie postępowanie byłoby poważnie niemoralne i pozostawałoby w jawnej sprzeczności z zasadą uznaną także przez Konwencję międzynarodową ONZ o prawach dzieci, według której najważniejszą wartością, którą trzeba chronić, jest w każdym wypadku dobro dziecka, będącego istotą słabszą i bezbronną”.

Nie tylko w Anglii Kościół katolicki musiał zrezygnować z własnych ośrodków adopcyjnych i z działalności charytatywnej. Także w USA jest spychany na margines. W niektórych stanach tj. Massachusetts, Mississippi, Utah i Floryda władze podejmują podobne praktyki, które uniemożliwiają katolickim ośrodkom adopcyjnym stawianie wysokich wymagań parom, które chcą zaadoptować dzieci, by zapewnić im harmonijne wzrastanie, zwłaszcza że są one już niejednokrotnie po poważnych „przejściach”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.